Zabytkowe auta korzystają ze specjalnych warunków ubezpieczenia OC
Zabytkowe auta korzystają ze specjalnych warunków ubezpieczenia OC Pxhere.com
Reklama.
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
Według ustawy "Prawo o ruchu drogowym" pojazd zabytkowy to pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Przepisy o ubezpieczeniach obowiązkowych rozszerzają jeszcze definicję pojazdu historycznego o kolejne dwa przypadki.
Poza pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy "Prawo o ruchu drogowym" pojazd historyczny to także pojazd mający co najmniej 40 lat lub pojazd mający co najmniej 25 lat, przy czym uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.
Jeśli posiadany przez kierowcę samochód spełnia te kryteria, to wówczas podlega specjalnym przepisom dotyczącym ubezpieczenia OC. Pojazdu zabytkowego nie obejmuje bowiem obowiązek ochrony ubezpieczeniowej przez cały okres, w którym jest on zarejestrowany. Co to konkretnie oznacza dla właściciela takiego pojazdu?
W odróżnieniu od posiadacza zwykłego samochodu posiadacz pojazdu z żółtymi tablicami rejestracyjnymi ma czas na zawarcie umowy ubezpieczenia OC do momentu wprowadzenia pojazdu do ruchu, a nie jego rejestracji w miejscowym wydziale komunikacji. Auto zabytkowe może być zatem ubezpieczone tylko w okresie jego użytkowania.
logo
Mercedes-Benz W115 220D z 1973 roku – przykład pojazdu zabytkowego zarejestrowanego w Polsce, o czym świadczy charakterystyczna żółta tablica Fot.: 1bumer / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Ubezpieczenie historycznego samochodu jest ubezpieczeniem krótkoterminowym zawieranym na czas krótszy niż 12 miesięcy, przy czym musi on wynosić minimum 30 dni. W okresie obowiązywania polisy nie ma znaczenia, jak długo użytkowane jest zabytkowe auto – czy często wyjeżdża na drogi, czy też większość czasu spędza w garażu.
Krótkoterminowe ubezpieczenie OC nie wymaga wypowiedzenia ze strony kierowcy i rozwiązuje się wraz z upływem terminu. W tym przypadku nie działa więc mechanizm automatycznego przedłużenia polisy mający zastosowanie wobec pojazdów mechanicznych, których właściciel pozostał ten sam po upływie ważności polisy.
Wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia OC dla historycznego auta nie obliguje też kierowcy do zachowania ciągłości polisy. Po upływie jej ważności samochód może pozostać bez wykupionego ubezpieczenia pod warunkiem, że jego kierowca nie wyjedzie nim na drogę. Z takiej wygodnej polisy korzystają np. uczestnicy corocznych zlotów zabytkowych aut.

Artykuł sponsorowany