Tak koronawirus zabija we Włoszech. Współczynnik śmiertelności jest niepokojący
redakcja naTemat
14 marca 2020, 17:12·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 marca 2020, 17:12
Według wstępnych danych WHO, w ujęciu globalnym śmiertelność choroby wywołanej COVID-19 jest na poziomie ok. 3 proc. Znacznie gorzej sytuacja wygląda jednak we Włoszech. Tamtejszy Wyższy Instytut Zdrowia w oficjalnym raporcie ujawnił, iż śmiertelność na Półwyspie Apenińskim jest niezwykle wysoka.
Reklama.
Śmiertelne żniwo COVID-19
W raporcie przygotowanym przez Istituto Superiore di Sanità czytamy, iż włoscy epidemiolodzy śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem ocenili na 5,8 proc. Tak opisano jednak stan sprzed co najmniej kilkudziesięciu godzin, gdy statystyki wyglądały bardziej "optymistycznie". Według najnowszych danych, we Włoszech zdiagnozowano bowiem już 17 660 zakażeń koronawirusem. 1 439 pacjentów udało się wyleczyć, ale aż 1 266 osób zmagających się z COVID-19 zmarło.*
Specjaliści z Istituto Superiore di Sanità ujawnili jednak także szczegółowe statystyki, z których dowiadujemy się m.in., że średnia wieku zmarłych w wyniku zakażenia koronawirusem we Włoszech to ponad 80 lat i jest wyższa od średniej wieku ogółu zakażonych o 15 lat. Informacje z Włoch potwierdzają też, iż śmiertelność wśród mężczyzn (7,2 proc.) jest wyższa niż wśród kobiet (4,1%).
W raporcie poinformowano o dwóch przypadkach śmierci w teoretycznie "bezpiecznej" grupie osób poniżej 40. roku życia. W Italii nie udało się uratować dwojga 39-latków, u których COVID-19 nałożył się na inne poważne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca i nowotwór.
Bierzmy przykład z Niemców i Szwedów
Warto zauważyć, iż włoskie statystyki śmiertelności znacząco odstają od tych z innych większych państw europejskich. Drugim państwem Starego Kontynentu z największą liczbą zakażeń jest Hiszpania, ale tam śmiertelność utrzymuje się na poziomie ok. 2,5 proc. We Francji, gdzie zdiagnozowano 3661 przypadków, śmiertelność to ok. 2,15 proc. Na podobnym poziomie utrzymuje się aktualnie śmiertelność w Polsce.
Tymczasem w państwach słynących z wysokiego poziomu służby zdrowia i zdyscyplinowanego społeczeństwa takich, jak Niemcy czy Szwecja, śmiertelne przypadki zakażenia COVID-19 to zaledwie ok. 0,21 proc.