Koronawirus – wirus SARS-CoV-2 powodujący chorobę covid-19 (Corona-Virus-Disease-2019) prowadzącą do ostrej niewydolności oddechowej, zapalenia płuc lub sepsy, wywołał w 2020 roku globalną pandemię, która począwszy od chińskiego miasta Wuhan objęła większość krajów na świecie.
Ze względu na skalę zakażeń i gwałtowny wzrost statystyk dotyczących zachorowań na COVID koronawirus w Polsce doprowadził do konieczności wydzielenia strefy czerwonej i żółtej (oraz zielonej), w których obowiązują specjalne obostrzenia związane z korzystaniem z maseczek higienicznych, zachowywaniem dystansu społecznego, dostosowywaniem się do ograniczeń w organizacji wesel, imprez okolicznościowych, wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz obrzędów religijnych.
Do podstawowych objawów zakażenia koronawirusem oprócz gorączki, kaszlu, zmęczenia, bólu mięśni, gardła, głowy, a także utraty węchu lub smaku, wysypek skórnych lub przebarwień na palcach u rąk i stóp oraz zapalenia spojówek, zalicza się także duszności lub trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej oraz utratę mowy oraz zdolności ruchowych.
Choroba spowodowana zakażeniem SARS-CoV-2 może występować więcej niż jeden raz, choć takie przypadki są rzadkie. U zainfekowanych wytwarzają się przeciwciała pomocne w walce z koronawirusem, a pobrane od nich osocze może być wykorzystywane do leczenia kolejnych chorych na covid-19 w ramach immunoterapii krwią ozdrowieńców (tzw. pasywnej terapii przeciwciałami).
Od początku pandemii covid-19 w większości państw na całym świecie rządy we współpracy ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi prowadzą codzienne raporty zliczające liczbę osób zakażonych koronawirusem, a także statystyki dotyczące wyzdrowień oraz zgonów spowodowanych infekcją wirusa SARS-CoV-2.
Do grup najwyższego ryzyka zakażenia covid-19 zalicza się osoby z obniżoną odpornością, zwłaszcza seniorów oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe (m.in. cukrzycę, choroby układu krążenia i układu oddechowego, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nowotwory), a także uzależnionych od palenia papierosów, pacjentów z chorobami nerek, po przeszczepach narządów, zakażonych wirusem HIV oraz osoby stosujące leczenie za pomocą kortykosteroidów lub leków przeciwnowotworowych.
Zakażenie SARS-CoV-2 można potwierdzić za pomocą testów na obecność koronawirusa (m.in. genetycznych RT-PCR lub od niedawna antygenowych, zwanych “kasetkowymi”). Można je wykonać m.in. w mobilnych punktach pobrań na terenie całej Polski, punktach drive thru oferujących pobieranie wymazów od pacjentów siedzących we własnych samochodach (bez konieczności opuszczania pojazdów) lub w wybranych laboratoriach diagnostycznych.
Covid-19 może przebiegać bezobjawowo. Przy ciężkim przebiegu choroby, do którego najczęściej dochodzi u osób starszych (dzieci stanowią najmniej liczną grupę zainfekowanych, ale mogą przenosić koronawirusa), często niezbędne jest zastosowanie tlenoterapii lub podłączenie chorego do respiratora (czyli “sztucznych płuc” wspomagających oddychanie).
W ograniczeniu skali pandemii covid-19 na świecie może pomóc szczepionka na koronawirusa. Choć nadal trwają zaawansowane prace badawcze (prowadzone m.in. przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego we współpracy z firmą AstraZeneca lub koncern Johnson and Johnson w USA), to jako pierwsi nową szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 zaczęli stosować Rosjanie (zaszczepiono nią m.in. córkę Władimira Putina).
W celu przeciwdziałania rozwojowi epidemii wywołanej przez koronawirusa w wielu krajach zdecydowano się na tzw. lockdown (czyli zakaz wychodzenia z domu, przebywanie w izolacji i ograniczenie do minimum kontaktów społecznych).
Konieczna okazała się też zmiana organizacji nauczania w szkołach, placówkach edukacyjnych i uczelniach (od żłóbków i przedszkoli po szkoły wyższe) poprzez system edukacji online. Firmy, przedsiębiorstwa oraz państwowa administracja wprowadziły możliwość pracy zdalnej (home office).
Częściowe wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej zapewniono polskim przedsiębiorcom, którzy z powodu globalnej pandemii covid-19 ponieśli największe straty. Dofinansowanie w postaci dodatkowych zasiłków
opiekuńczych mogli też pobierać rodzice dzieci poniżej 8. roku życia oraz opiekunowie niepełnoletnich niepełnosprawnych pozbawionych możliwości uczęszczania na zajęcia z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem w Polsce.
Najnowsze wiadomości