Niemcy zawstydzają sąsiadów. Bundesrat za pakietem pomocy o wartości... 750 mld euro!
redakcja naTemat
27 marca 2020, 20:42·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 marca 2020, 20:42
Gdy polskie władze wciąż pracują nad wartą jedynie ok. 47 mld euro "Tarczą Antykryzysową", czasu nie tracą sąsiedzi zza Odry. W piątek niemiecki Bundesrat przegłosował decyzję o uruchomieniu programu pomocowego dla obywateli i biznesu o wartości... 750 mld euro!
Reklama.
Na początku warto zauważyć, że w RFN pomyślano przede wszystkim o ekonomicznym katalizatorze rozwoju służby zdrowia. Niemieckie szpitale mogą więc liczyć na dofinansowanie tworzenia miejsc na oddziałach intensywnej terapii (do 50 tys. euro). Poza tym władze od początku kwietnia będą przekazywały dodatkowe 50 euro na opiekę nad przyjętymi pacjentami.
Tak Niemcy ratują gospodarkę
Jak podkreślają niemieckie media, w kwestii stricte biznesowej program ratunkowy zawiera naprawdę kompleksowe rozwiązania - od tych dla zwykłych pracowników, przez samozatrudnionych, małe i średnie przedsiębiorstwa, po najbardziej kluczowe dla gospodarki koncerny.
Aż 600 mld euro Niemcy zarezerwowali na Fundusz Stabilizacji Gospodarczej, który hojnie wesprze firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Na innych przedsiębiorców czekają natomiast liczne ulgi podatkowe i możliwość odroczenia składek.
Rząd Angeli Merkel bierze na siebie także 60 proc. kosztów zatrudnienia pracowników, którzy nie mogą pracować przez epidemię koronawirusa. Przedsiębiorcy potrzebujący większego wsparcia otrzymali możliwość wnioskowania o pożyczkę od państwowego banku rozwoju Kreditanstalt für Wiederaufbau.
Osobną - wartą 50 mld euro - część programu ratunkowego przyjętego w piątek przez Bundesrat mają samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy. Gabinet kanclerz Merkel przygotował dla nich bezzwrotne dotacje i pożyczki na minimalny procent. Potrzebujący takiego wsparcia mogą wnioskować nawet o kilkanaście tysięcy euro.
Rozwiązania też dla zwykłych ludzi
Niemieckie rozwiązania są stworzone także z myślą o tych, którzy mogą mieć problemy z opłaceniem czynszu. Rząd federalny blokuje więc możliwość zrywania umów najmu zadłużonym osobom. Za Odrą wprowadzony zostanie także specjalny zasiłek rodzinny dla osób o najniższych dochodach.