Portfel w czasach pandemii covid-19. Koronawirus wpłynął na wartość przeciętnego wynagrodzenia w Polsce wg GUS.
Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w Polsce w kwietniu 2020 roku? Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe dane za poprzedni miesiąc pandemii covid-19 Fot. Dmitrii Melnikov /123RF
Reklama.
W najnowszym obwieszczeniu GUS podał, że wartość przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za kwiecień 2020 roku wynosiła 5 285,01 zł.
Choć urząd chwali się wzrostem o 1,9 proc. w skali rocznej, to jednak w porównaniu do marca 2020, kiedy rozpoczęto wprowadzanie stanu epidemii, przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw była o 204,20 zł (3,73 proc.) niższa.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. GUS podał dane za ostatni miesiąc pandemii

Ze statystyk za kwiecień wynika, że nie tylko zarabiamy mniej niż w poprzednim miesiącu, ale także mamy coraz większy problem z zatrudnieniem. Według GUS w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu było zatrudnionych 6 258,8 tys. pracowników. To o 2,1 proc. mniej w porównaniu z danymi za analogiczny okres w 2019 roku oraz o 2,4 proc. mniej niż w marcu 2020 roku, kiedy w tym samym sektorze pracowało 6 411,7 tys. Polaków.
Wpływ na to miała przede wszystkim sytuacja epidemiologiczna i decyzje, które podjęli pracodawcy w czasie pandemii. Wiele osób nie otrzymało możliwości przedłużenia umów terminowych lub rozwiązano z nimi umowę o pracę. Niektórzy zaś zdecydowali się korzystać m.in. z zasiłków opiekuńczych na dzieci.
Czytaj także: Zasiłek opiekuńczy na dzieci – znowu zmieniono termin, do którego będzie obowiązywać [NOWE DATY]

Już widać skutki pandemii: wzrost bezrobocia, niższe pensje i spadek zatrudnienia

Oprócz niższego przeciętnego wynagrodzenia oraz spadku zatrudnienia według Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2020 roku bezrobocie w Polsce wynosiło 5,8 proc. (urzędy pracy potwierdziły 965,8 tys. zarejestrowanych bezrobotnych). Oznacza to wzrost o 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca (marca 2020 roku, kiedy bez stałego zatrudnienia było 909,4 tys. Polaków).
źródło: GUS