30 maja wchodzą w życie nowe przepisy, które znoszą limit osób przebywających m.in. w miejscach kultu religijnego. Na tej podstawie do kościołów w całej Polsce znów będą mogły powrócić osoby, które chcą się pomodlić lub uczestniczyć w nabożeństwach. Choć wprowadzona 26 marca dyspensa na msze ma być zniesiona, to jednak nadal będzie z niej mogło korzystać wielu wiernych – głównie osoby starsze i schorowane.
Stan epidemii w Polsce wprowadzono 13 marca 2020 roku, a niecałe 2 tygodnie później (26 marca) ogłoszono dyspensę od udziału w mszach świętych dla wiernych.
Dyspensa w Kościele rzymskokatolickim oznacza zwolnienie z obowiązujących przepisów prawa kościelnego w szczególnych przypadkach (takich jak np. pandemia covid-19).
Od najbliższej soboty 30 maja nie będą już obowiązywały limity osób przebywających m.in. w kościołach, dlatego kościelni hierarchowie postanowili umożliwić wiernym powrót na msze.
Choć biskupi zachęcani są do znoszenia dyspensy w sprawie uczestnictwa w nabożeństwach, to jednak nie będzie to dotyczyło wielu osób, które regularnie chodzą do kościoła.
Kto nadal będzie mógł korzystać z dyspensy od udziału w mszy świętej?
Z obowiązku regularnego uczestnictwa w nabożeństwach, zgodnie z zaleceniami przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ks. apb. Stanisława Gądeckiego, zwolnieni są:
⦁ ludzie w podeszłym wieku,
⦁ osoby z objawami infekcji (takimi jak: kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
⦁ wierni, którzy obawiają się zakażenia koronawirusem.
Msza święta w czasie pandemii – maseczki higieniczne i dystansowanie się na 2 metry od wiernych
Choć limit osób, które mogą przebywać w miejscach kultu religijnego od 30 maja zostaje zniesiony, a wierni będą znów mogli modlić się w budynkach kościołów, to jednak będą ich obowiązywały pewne restrykcje.
Każda osoba, która będzie chciała uczestniczyć w nabożeństwie, musi mieć założoną na twarz maseczkę higieniczną (nigdzie nie ma natomiast zapisów dotyczących rękawiczek ochronnych).
Wierni będą też zobowiązywani do przestrzegania dystansu społecznego i zachowywania dwóch metrów odległości od pozostałych uczestników mszy.
W komunikacie w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych mszach świętych apb. Gądecki zalecił duchownym dalsze zwracanie uwagi na zachowanie ostrożności w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem.
Wkrótce mają zostać również podane do wiadomości publicznej szczegółowe zasady organizacji pielgrzymek.
Więcej wiadomo już natomiast na temat wytycznych, które dotyczą wesel. Od 6 czerwca będzie mogło brać w nich udział nie więcej niż 150 osób.
Zachęcam księży biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała.