Czekało na to wielu Polaków. Na tych granicach znikają kontrole, nie ma obowiązku kwarantanny
redakcja naTemat
13 czerwca 2020, 10:46·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 czerwca 2020, 10:46
O północy z piątku na sobotę Polska otworzyła swoje granice z innymi państwami Unii Europejskiej. Oznacza to, że po trzech miesiącach do naszego kraju można już swobodnie wjechać i wyjechać bez obowiązku odbywania kwarantanny. Dotyczy to Polaków i obywateli UE. Ale granice zewnętrzne UE nadal będą zamknięte.
Reklama.
Wielu Polaków nie mogło doczekać się tego dnia. Na przejściu granicznym w Cieszynie czekali już o północy. Było odliczanie i odśpiewanie "Sto lat".
Podobna radość była na Moście Staromiejskim na Nysie, który łączy Zgorzelec i Goerlitz. Tu burmistrzowie obu miast o północy przecięli kłódki na barierkach, które od niemal trzech miesięcy stały na moście.
"Granica została otwarta, bariery rozsunięte. Po obu stronach granicy tłum stał się w kilka sekund międzynarodowy. Była Oda do radości, były też sztuczne ognie" – relacjonowało Radio Wrocław.
Te granice są otwarte
Od 13 czerwca zniesiono kontrole graniczne na granicach z Czechami, Słowacją i Niemcami. A już od piątku 12 czerwca – z Litwą. Ograniczenia zniesiono też na przejściach lotniczych i morskich. Do Polski bez obowiązkowej kwarantanny będą mogli wjechać zarówno Polacy, jak i obywatele krajów UE.
– To oznacza zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Wracamy do stanu sprzed 15 marca, czyli do swobodnego podróżowania – powiedziała w rozmowie z RMF FM por. Agnieszka Golias, rzeczniczka prasowa Straży Granicznej.
Wybierając się za granicę należy jednak pamiętać, że część państw europejskich planuje otwarcie swoich granic od 15 czerwca. Na przykład Czechy. "Polska otwiera granicę, ale nasi sąsiedzi niekoniecznie. W najbliższy weekend nie będzie jeszcze możliwości pójścia do Czech na piwo czy na spacer" – pisze beskidzka24.pl.
Czesi robią też ograniczenia dla mieszkańców Śląska. Na śląskim odcinku polsko-czeskiej granicy wymagane będzie okazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Jako pierwsi w UE już 3 czerwca swoje granice otworzyli Włosi.
Granice otwarto jedynie na granicy wewnętrznej z krajami UE. Ta zewnętrzna – z Rosją, Białorusią i Ukrainą – wciąż pozostaje zamknięta, choć poczyniono kilka wyjątków m.in. dla cudzoziemców posiadających Kartę Polaka, czy uczniów i studentów pobierających w Polsce naukę.
Granicę w kierunku Polski, bez odbywania obowiązkowej kwarantanny, mogą również przekroczyć obywatele RP oraz cudzoziemcy, którzy są małżonkami, albo dziećmi obywateli polskich lub pozostają pod ich stałą opieką.