Zanim z Polskiego Bonu Turystycznego od 31 lipca będą mogli skorzystać rodzice z dziećmi, wcześniej niezbędna jest rejestracja przedsiębiorców, którzy zadeklarują chęć przystąpienia do programu zwanego potocznie "500+ na wakacje". Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju od 25 lipca ma być uruchomiony system elektronicznych zapisów na liście podmiotów turystycznych. Na razie nic nie działa, ale wkrótce ma się to zmienić. Dla zainteresowanych została uruchomiona specjalna infolinia.
Polski Bon Turystyczny ma być możliwy do realizowania od 31 lipca 2020 roku, kiedy to rodzice i opiekunowie prawni dzieci i młodzieży będą mogli zacząć zgłaszać chęć udziału w programie.
Wcześniej jednak muszą do niego przystąpić przedsiębiorcy. Ich rejestracja ma wystartować już 25 lipca 2020 roku. Mimo że na razie system nie jest aktywny, to urzędnicy zapewniają, że nie planują opóźnień.
W jednym i drugim przypadku (zarówno jeśli chodzi o rodziców, jak i właścicieli firm) konieczne jest posiadanie specjalnego konta na platformie elektronicznej PUE ZUS. O czym trzeba wiedzieć?
Bon turystyczny – jak założyć konto na PUE ZUS?
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dla przedsiębiorców oraz pozostałych osób zainteresowanych realizacją świadczeń przysługujących ich dzieciom.
Bon turystyczny – informacje dla przedsiębiorców
Od soboty 25 lipca firmy, które są zainteresowane przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny mają mieć możliwość rejestracji za pośrednictwem platformy PUE ZUS na liście podmiotów turystycznych, która ma być dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
POT ma także sprawdzać, czy dane podmioty będą uprawnione do tego, by przystąpić do programu lub czy spełniają wymogi ustalone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Co muszą zrobić przedsiębiorcy, którzy chcą dać klientom możliwość realizacji "500+ na wakacje"?
⦁ Właściciele firm z branży turystycznej powinni przede wszystkim wypełnić oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.
⦁ Przedsiębiorcy oferujący korzystanie z bonów powinni figurować na liście podmiotów turystycznych.
⦁ Poprzez PUE ZUS przedsiębiorcy mogą mieć dostęp do wszystkich rozliczeń, a także będą mieć możliwość zarządzania uprawnieniami przyjmujących płatności bonem.
Bon turystyczny – informacje dla rodziców
Bon, na mocy którego będzie można realizować tzw. "500 plus na wakacje" ma być nie lada gratką dla wszystkich, którzy chcą spędzić rodzinny urlop w kurortach, uzdrowiskach, gospodarstwach agroturystycznych lub innych wybranych miejscach na terenie całego kraju.
Na każde dziecko poniżej 18. roku życia ma przypadać po 500 zł (a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 1 tys. zł) do wykorzystania do 31 marca 2022 roku na pobyt w hotelu, pensjonatach, koloniach, a także obozach harcerskich lub sportowo-rekreacyjnych).
Rodzice i opiekunowie prawni mają dostać bony turystyczne w postaci unikalnego, 16-cyfrowego numeru, który będzie dostarczony po zarejestrowaniu na platformie PUE ZUS, za pośrednictwem wiadomości tekstowej SMS na wskazany numer telefonu lub na nasz e-mail.
W momencie, w którym będziemy chcieli posłużyć się bonem, otrzymamy SMS z jednorazowym numerem autoryzacyjnym. Po okazaniu go podmiotowi turystycznemu będzie można realizować wybraną przez nas usługę.
Świadczenie nie podlega wymianie na gotówkę lub żadną inną postać środków płatniczych (kart kredytowych/podarunkowych itp.).
Dla osób, które mają dodatkowe pytania, uruchomiono specjalną infolinię (pod nr tel. 22 11 22 111). Umożliwiono także składanie zapytań drogą mailową na adres: bon@zus.pl.
Komu należy się "500+ na wakacje"?
Bony turystyczne mają przysługiwać wszystkim dzieciom, które mają prawo do korzystania z programu Rodzina 500 plus (dotyczy to także tych maluchów, których rodzice pobierają świadczenia rodzinne za granicą i w Polsce nie należy się im 500+).
Dodatkowy bon o wartości 500 zł przysługuje zaś osobom niepełnoletnim z niepełnosprawnościami.
Jeśli chodzi zaś o 18-latków, to bony nie będą się należały osobom, które osiągnęły pełnoletniość przed dniem wejścia w życie przepisów (18 lipca 2020 roku).
O bony można ubiegać się najpóźniej w dniu 18. urodzin, warto więc dokładnie zwracać uwagę na daty, bo system może później automatycznie odrzucać możliwość rejestracji.
W przypadku rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko rodzice nie mają obowiązku realizacji bonów wspólnie (całą rodziną). Za każdym razem mogą na przykład zdecydować się na to, by spędzić wakacje osobno z jednym z potomków.