Choć pandemia SARS-CoV-2 wcale się nie skończyła, to jednak rodzice dzieci do lat ośmiu, które ze względu na sytuację związaną z koronawirusem zostały pozbawione opieki w placówkach edukacyjnych i oświatowo-wychowawczych, nie będą mogli dłużej pobierać świadczeń na tych samych zasadach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało oficjalną datę zakończenia programu świadczeń.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługiwał osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym posiadającym dzieci poniżej ósmego roku życia (a także rodzicom i opiekunom niepełnoletnich z orzeczeniem o niepełnosprawności), którzy przez przerwę wywołaną pandemią covid-19 i zamknięcie żłobków, przedszkoli, klubów dziecięcych lub innych placówek edukacyjnych, musieli zapewnić opiekę potomstwu.
Zasiłek opiekuńczy z ZUS po 26 lipca. Co dalej ze świadczeniem?
Jak podało w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
Decyzja resortu rodziny została ogłoszona po sejmowej konferencji posłanek Koalicji Obywatelskiej – Aleksandry Gajewskiej i Marzeny Okły-Drewnowicz – według których sytuacja epidemiologiczna w Polsce wciąż nie uległa poprawie, a przez covid-19 nadal w dużej części są zamknięte placówki, w których rodzice mogli liczyć na profesjonalną opiekę nad ich dziećmi.
– Co od poniedziałku mają robić pielęgniarki, urzędniczki, policjantki, sprzedawczynie, które nie mogą zostać z dziećmi w domu? (...) Nie uporaliśmy się z epidemią, mamy wielką niepewność, nic właściwie nie wiemy w tej sprawie, rodzice są pozostawieni sami sobie, choć PiS tak wiele mówi o dzieciach i rodzinie – alarmowały posłanki.
Zasiłek opiekuńczy po 26 lipca tylko na zasadach ogólnych. Co to znaczy?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnił z kolei, że "w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko", jego rodzicom nadal przysługuje zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych (zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego). Jak się o niego ubiegać?
Jeśli dojdzie do sytuacji, w której zostanie zamknięte przedszkole, klub dziecięcy, żłobek lub inna placówka, do której uczęszcza dziecko – o czym będziemy poinformowani w terminie krótszym niż 7 dni (a także w przypadku choroby opiekunki / niani / opiekuna dziennego, z którym wcześniej zawarliśmy stosowną umowę) – nadal możemy skorzystać ze świadczenia opiekuńczego.
Wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni i mamy prawo do wypłaty świadczenia chorobowego, by będąc rodzicem dziecka do lat ośmiu mieć możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych na każde dziecko przez w sumie 60 dni w ciągu danego roku (a także w przypadku choroby dziecka poniżej 14. roku życia lub przez 30 dni w przypadku dziecka do 18. roku życia, jeśli posiada ono orzeczenie o niepełnosprawności).
Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, także w dni ustawowo wolne od pracy (wynosi w sumie 80. proc. naszej miesięcznej pensji).
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – dowiedz się więcej:
Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do ósmego roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca.