Depresja: co mówić, by się porozumieć z chorymi? Lista prawidłowych zwrotów
Słowa mogą ranić, zwłaszcza jeśli pochopnie wypowiemy je do osób cierpiących na depresję. Co mówić, by zamiast ich "zamykać" sprawić, by się przed nami otwarli? Fot. Instagram.com/surrealism.world
Reklama.
Kiedy zdarza się najwięcej samobójstw? Choć statystyki w tej kwestii nie są precyzyjne, to psychologowie od lat powtarzają, że zjawisko to – szczególnie w przypadku nastolatków – nasila się pod koniec lata, wraz z zakończeniem wakacji (lub na samym początku letniej przerwy od zajęć).
Nie każdy przypadek depresji, na którą cierpi ponad 120 mln ludzi na całym świecie, oznacza najbardziej drastyczny finał tej choroby. Gwałtowne pogorszenie nastroju osób zmagających się z tym schorzeniem mogą jednak wywołać nawet pozornie błahe słowa wypowiadane mimochodem, by "wesprzeć" tych, którym chcemy pomóc.
Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie popełnia błąd. Mimo że problem z depresją ma już co piąty Polak, to wciąż wielu z nas zupełnie nie wie, jak się z nim zmierzyć. Dotyczy to zwłaszcza członków rodziny oraz osób z najbliższego otoczenia pacjentów cierpiących na depresję.

Jak mówić, by pomóc bliskiemu z depresją?

Brak empatii może tylko pogłębić objawy depresji, dlatego tak ważne jest, by okazać wsparcie chorym, których kochamy. Zamiast mówić im, że "inni mają gorzej" wystarczy okazać odrobinę zrozumienia i użyć słów, dzięki którym nasi bliscy będą mogli poczuć, że mogą na nas liczyć. Jak to zrobić?
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z depresją młodzieńczą czy tą, która dotyczy osób starszych (tzw. depresją wieku podeszłego), zamiast wpędzać chorych w dodatkowe kompleksy i pogłębiać ich stany lękowe, dużo lepszy efekt można osiągnąć używając słów, które zamiast "zamykać" ich przed nawiązaniem kontaktu, wywołują zupełnie przeciwny rezultat i pozwalają im się przed nami otworzyć.

Naucz się mówić do chorych na depresję

Słowa mają olbrzymią moc. Potrafią dodawać nam sił, lub odbierać nam chęć do działania. Czasem kilka z pozoru nic nieznaczących zdań może zaboleć bardziej niż przemoc fizyczna.
Warto się zastanowić, w jaki sposób zwracamy się także do młodych matek, które mogą cierpieć na depresję okołoporodową, szczególnie jeśli nie wiemy, co tak naprawdę czują w związku ze zmianą, jaka dokonała się w ich życiu.
Szacuje się, że problem ten dotyczy od 10 do 15 procent kobiet po porodzie. Odsetek ten może być jednak dużo większy ze względu na to, że wiele pań krępuje się przyznać, z jakimi wahaniami nastrojów musi się zmagać po urodzeniu dziecka.
Tzw. zespół baby blues (drażliwość, płaczliwość, lęk, obniżony nastrój, nadwrażliwość na bodźce i problemy z koncentracją) może zaś dotyczyć nawet 80 proc. pań, które wydały na świat potomstwo. W obawie przed piętnem "złej matki" wiele kobiet nie chce poruszać publicznie problemu, z którym zmagają się w tym trudnym dla nich okresie.