Włoska prokuratura przenosi walkę z tamtejszą mafią na nowy poziom. W telewizji publicznej RAI zostanie wyemitowana seria wykładów, które pokażą, zwłaszcza młodzieży, jakim niebezpieczeństwem jest zorganizowana przestępczość.
We Włoszech o telewizyjnych wykładach mówi się jako o jednym z najdonioślejszych wydarzeń telewizyjnych tego roku. Wykłady te są przeznaczone głównie dla młodzieży. Prokurator, który walczy z mafią, Pietro Grasso będzie podczas swoich telewizyjnych wykładów opowiadać o historii najpotężniejszych organizacji we Włoszech - sycylijskiej cosa nostry, neapolitańskiej camorry i kalabryjskiej 'ndranghety,
Jak podaje polskieradio.pl, Pietro Grasso ma zamiar ujawnić sekrety mafiosów, głośnych przestępstw oraz kulisy żmudnej walki włoskiej prokuratury.
W południowych Włoszech dla 20 proc. gimnazjalistów mafia jest sposobem na zyskanie bogactwa i władzy. Dodatkowo 15 proc. przebadanych uczniów określa mafię jako pozytywne zjawisko. Tylko w ten sposób wyobrażają sobie
poczucie bezpieczeństwa i pewną pracę. Nagrania, które wyemituje włoska telewizja RAI będzie można też znaleźć w internecie, posłużą jako materiał dydaktyczny w szkołach.
Sam pomysł takich wykładów zrodził się w głowie sędziego Giovanniego Falcone, który był ikoną walki z mafią. 20 lat temu zginął w zamachu zabity przez sycylijską mafię.