Koronawirus. Reinfekcja covid-19 u 33-letniego mieszkańca Hongkongu.
Po raz pierwszy naukowcy udokumentowali przypadek ponownego nawrotu covid-19 u mężczyzny, który przeszedł infekcję 4,5 miesiąca temu. Fot. Fusion Medical Animation
Reklama.
Choć 33-latkowi udało się wyzdrowieć z covid-19 w kwietniu bieżącego roku, to tuż po przyjeździe z Europy ponownie wykryto u niego zakażenie SARS-CoV-2.
15 sierpnia mieszkaniec Hongkongu zakończył podróż lotniczą z Hiszpanii przez Wielką Brytanię. Służby sanitarne potwierdziły u niego obecność koronawirusa. Jak donosi dr Kelvin Kai-Wang To – mikrobiolog cytowany m.in. przez BBC oraz agencję Reuters – mężczyzna zaraził się po raz drugi, a szczep, który u niego znaleziono, jest inny niż poprzedni i odpowiada koronawirusom typowym dla Europy na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku.
Choć już wcześniej opisywano sytuację, do której doszło w Hongkongu, to jednak dopiero teraz na łamach "Clinical Infectious Diseases" pojawiły się wyniki badań dotyczących pierwszej potwierdzonej reinfekcji covid-19.

REINFEKCJA oznacza ponowne zakażenie tym samym patogenem i wskazuje na to, że organizm nie jest na niego odporny.

Koronawirusem można się zarazić więcej niż jeden raz

Testy DNA wykazały, że 33-latek został zakażony innym szczepem koronawirusa niż ten, którym był zainfekowany w kwietniu. Za drugim razem mężczyzna nie wykazywał żadnych objawów covid-19. Zdaniem naukowców nie należy jednak wyciągać pochopnych wniosków.
– Nowy przypadek reinfekcji covid-19 nie wskazuje na to, że stosowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi będzie bezużyteczne – tłumaczy dr Kai-Wang To.

Reinfekcja covid-19 jednak jest możliwa. Naukowcy nie mają już wątpliwości

Mimo że wcześniej podobne przypadki ponownych zakażeń koronawirusem zgłaszano m.in. w Chinach i Japonii, to jednak we wszystkich tego typu sytuacjach nie było jasne, czy pacjenci zakazili się kolejny raz SARS-CoV-2, czy też doszło u nich do nawrotu objawów infekcji tym samym wirusem.
Czytaj także: Czy można dwa razy zachorować na covid-19?

Reinfekcja covid-19, która zdarzyła się w Hongkongu, uznawana jest za pierwszy potwierdzony i dobrze udokumentowany przypadek nawrotu choroby wywołanej przez koronawirusa.

Prof. Brendan Wren z London School of Hygiene and Tropical Medicine w komentarzu dla BBC wyjaśnia, że przypadki ponownego zakażenia SARS-CoV-2 należałoby uznać za bardzo rzadkie. Jego zdaniem nie powinny wpłynąć negatywnie na badania nad szczepionkami przeciwko covid-19.
źródło: BBC / Reuters