Od wielu lat próbuje nam się wmówić, iż PO jest partią pro-biznesową, a PiS ugrupowaniem nie znającym się na gospodarce. Okazuje się jednak, że poza hasłami, rządy jednych i drugich jakoś szczególnie się nie różnią. Najnowszy raport rankingu wolności gospodarczej to potwierdza.
Economic Freedom Network opublikował swój coroczny ranking wolności gospodarczej na świecie. Polska spadła w nim z 42. na 48 pozycję spośród 144 badanych państw. Należy jednak podkreślić, że najnowsze dane, jakie bierze pod uwagę, są z 2010 roku. Co prawda uśredniona ocena Polski wzrosła z 7,30 do 7,31 między 2009 a 2010 rokiem, ale to nie pozwoliło Polsce zachować swojego miejsca.
Należy przypomnieć, że Donald Tusk szedł ze sztandarem „uwolnienia energii Polaków” do władzy w 2007 roku i stawiał wolność gospodarczą na pierwszym miejscu. Jednak ani postęp odnotowany w 2010, ani ten z dwóch poprzednich lat nie powala. W sumie ocena Polski wzrosła z 7,06 do 7,31 w latach 2007-2010. Najbardziej spektakularny wzrost w ostatnich latach Polska odnotowała w….2006 roku, czyli w jedynym pełnym roku, kiedy w Polsce rządził PiS z koalicjantami od stycznia do grudnia.
Ponadto, postęp rozkłada się nierównomiernie. Jeżeli chodzi o regulacje na rynku kredytowym to ocena Polski wręcz spadła z 9,02 do poziomu 8,24 od kiedy rządzi nami koalicja PO-PSL. Za zarządów PiS ten wskaźnik wzrósł z 8,59 do 9,02.
Najwyższą, 28., pozycję Polska zajmuje jeżeli chodzi o regulacje dotyczące rynku pracy. Tutaj PO przyczyniła się do podskoczenia kraju o osiem miejsc, a za czasów PiS kraj spadł o dwie pozycje.
W komentarzu dla „Polski The Times” Andrzej Sadowski z polskiego Centrum im. Adam Smitha wyjaśnił, że w Polsce podstawowym problemem jest niewydolny wymiar sprawiedliwości i istnienie kilkanastu tysięcy absurdalnych przepisów.
Raport powstaje przy współpracy 85 ośrodków badawczych z całego świata pod kierunkiem The Fraser Institute w Kanadzie. Z Polski dane raportuje właśnie polskie centrum im. Adama Smitha.
Wyniki badań Economic Freedom Network pokrywają się w dużej mierze ze Wskaźnikiem Wolności Gospodarczej „The Wall Street Journal” i „heritage Foundation”. W obu na przykład Hong Kong zajmuje pierwsze miejsce, a Singapur, Nowa Zelandia i Szwajcaria zajmują miejsca w pierwszej szóstce. Polska natomiast wypada znacznie gorzej we Wskaźniku Wolności Gospodarczej i zajmuje dopiero 64. miejsce. Ale fakt, że Polska nie zajmuje najwyższych pozycji w tego typu rankingach wskazuje na to, że w systemie gospodarczym kraju można jeszcze sporo poprawić.