Życie w ciągłym stresie jest trudne. Ba, wręcz niemożliwe – przedłużający się stres niszczy twoje zdrowe i umożliwia ci codzienne funkcjonowanie. Ale jak go rozpoznać? Oto fizyczne, emocjonalne i psychiczne oraz behawioralne objawy stresu, których nie powinieneś zignorować. Twój organizm daje ci w ten sposób sygnały, że musisz w końcu zwolnić: zmienić tryb życia, odpocząć, wyciszyć się, odciąć od negatywnych bodźców.
Kiedy odczuwasz stres zbyt długo, informuje cię o tym twoje ciało. Czujesz się coraz gorzej, obserwujesz niepokojące symptomy, twój organizm zaczyna zachowywać się dziwnie, nieprzewidywalnie i często odmawia ci posłuszeństwa, np. nie potrafi wyciszyć się w nocy, gdy musisz wstać o 6 rano. Niektóre z fizycznych symptomów stresu mogą zaniepokoić cię do tego stopnia, że pójdziesz do lekarza i zrobisz sobie serię badań, które... nic nie wykażą. Za twoim złym samopoczuciem i pogarszającym się zdrowiem stoi bowiem właśnie przedłużający się stres. Oto jego najczęstsze fizyczne objawy.
9. Dzwoni ci w uszach, trzęsą ci się ręce, twoje dłonie i stopy są albo spocone, albo zimne.
10. Odczuwasz suchość w ustach, masz trudności z przełykaniem, twoje zęby są zaciśnięte.
11. Nie masz popędu płciowego, masz trudności z erekcją (mężczyźni), rozregulował ci się cykl (kobiety).
Psychiczne i emocjonalne objawy stresu
Psychiczne i emocjonalne objawy stresu często łatwiej z nim powiązać, niż te fizyczne. Już na pierwszy rzut oka widzisz, że coś jest nie tak, dają ci to też do zrozumienia członkowie twojej rodziny, przyjaciele czy koledzy w pracy. Stres może sprawić, że czujesz się emocjonalnym chaosem, a nawet wrakiem. Przez swoje zmienne nastroje i "humory" jesteś nie do wytrzymania i dla siebie, i dla otoczenia. Czujesz, że już dłużej tak nie pociągniesz, masz dosyć swojej emocjonalnej niestabilności. Poniższe symptomy stresu powinny być dla ciebie głośnym sygnałem ostrzegawczym – szczególnie jeśli idą w parze z tymi fizycznymi czy behawioralnymi (o których za chwilę).
1. Nieustannie czymś się zamartwiasz, masz natłok myśli w głowie.
5. Ciągle o czymś zapominasz, masz coraz słabszą pamięć.
6. Obniża się twoja samoocena, czujesz się bezsilny i bezwartościowy.
7. Nie potrafisz się zorganizować i skoncentrować.
8. Nie umiesz się zrelaksować i wyciszyć.
9. Zaczynasz być negatywnie i pesymistycznie nastawiony do życia.
10. Odczuwasz obniżenie nastroju, pojawia się u ciebie depresja.
Behawioralne objawy stresu
Długotrwały stres sprawia, że nie tylko gorzej się czujesz fizycznie i psychicznie, ale również zaczynasz inaczej się zachowywać. Uciekasz w używki, co może skończyć się uzależnieniem, opuszczasz się w pracy, masz wybuchy agresji, które odstraszają twoich bliskich. Dlatego behawioralnych objawów stresu również nie możesz zignorować!
1. Kompulsywnie jesz, czyli "zajadasz stres" albo... nie jesz prawie w ogóle.
2. Izolujesz się od innych. Odsuwasz się od rodziny, partnera, przyjaciół.
3. Coraz łatwiej wpadasz w gniew, reagujesz wybuchowo.
4. Prokrastynujesz i uciekasz od obowiązków, przez co opuszczasz się w pracy.
5. Przejawiasz nerwowe zachowania: obgryzasz paznokcie, nerwowo krążysz, nie możesz usiedzieć w miejscu, niecierpliwie podrygujesz.
6. Zaczynasz nadużywasz używek, jak alkohol, papierosy czy substancje psychoaktywne.
7. Przejawiasz skłonność do (być może dla ciebie nietypowych) działań impulsywnych.