Warszawa jako jedna z pierwszych w Polsce zdecydowała, by zaszczepić przeciwko grypie 50 tys. pracowników oświaty i pomocy społecznej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia z bezpłatnych szczepionek będą mogli korzystać także pracownicy służby zdrowia oraz farmaceuci. Ze względu na zagrożenie epidemiczne związane z covid-19 wiele samorządów lokalnych wydłuży listę osób uprawnionych do darmowego szczepienia przeciwko grypie. Kto jeszcze będzie mógł z nich skorzystać?
Zupełnie za darmo na grypę mogą zaszczepić się osoby, które ukończą 75 rok życia. Młodszym przysługuje zaś częściowa refundacja, ale niektóre samorządy (m.in. Białystok, Łomża, Starachowice w woj. świętokrzyskim oraz Gostyń w woj. wielkopolskim) w trakcie pandemii oferują dostęp do darmowych szczepionek na grypę dla mieszkańców powyżej 60. roku życia.
Niektóre miasta z powodu zagrożenia związanego z pandemią SARS-CoV-2 zdecydowały się na to, by w tym roku wyraźnie wydłużyć listę osób, które mogą się zaszczepić przeciwko grypie za darmo.
Darmowe szczepienia przeciwko grypie dla nauczycieli w Warszawie i Białymstoku
Władze stolicy zapowiedziały, że na bezpłatne szczepionki przeciw grypie będą mogli liczyć pracownicy oświaty, osoby zatrudnione w żłobkach oraz w pomocy społecznej. Zaraz po Rafale Trzaskowskim podobną decyzję ogłosił także prezydent Białegostoku Rafał Rudnicki, który na darmowe szczepienia dla nauczycieli chce przeznaczyć około 250 tys. zł z miejskiego budżetu.
Nie tylko zatrudnieni w oświacie mogą liczyć na darmową ochronę przed grypą w czasie pandemii. Program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie w Warszawie obejmuje też:
⦁ niemowlęta i dzieci od 6. do 60. miesiąca życia,
⦁ kobiety w ciąży,
⦁ osoby, które ukończyły 65. rok życia,
⦁ pensjonariuszy Społecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego,
⦁ osoby bezdomne.
Sezon na grypę 2020/2021: Bezpłatna szczepionka dla medyków
Były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński jeszcze przed rezygnacją ze swojego stanowiska zapewniał, że bezpłatnymi szczepieniami przeciwko grypie będą w najbliższym sezonie 2020/2021 objęte "wszystkie osoby pracujące z pacjentami w podmiotach mających kontrakt z NFZ"(czyli m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni) oraz "farmaceuci i technicy pracujący w aptekach".