Zapowiada się wyjątkowy wrzesień. Prognoza IMGW napawa optymizmem
redakcja naTemat
01 września 2020, 08:09·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 01 września 2020, 08:09
Jak wynika z prognozy długoterminowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, czeka nas ciepły wrzesień. W większości kraju ma utrzymywać się temperatura "powyżej normy". Nadchodzący miesiąc przyniesie opady w okolicach normy wieloletniej lub lekko poniżej niej.
Reklama.
W przeważającej części Polski wrzesień ma odznaczać się temperaturami przekraczającymi normę. Początek miesiąca będzie jednak chłodny. Po upalnym sierpniu, wrzesień przywita nas temperaturą w większości regionów nieprzekraczającą 20 stopni. Od weekendu znów zacznie się jednak ocieplać.
W pierwszej połowie miesiąca w wielu miejscach powinna utrzymywać się temperatura powyżej 20 stopni. Będą zdarzać się też dni bardzo ciepłe, a wręcz upalne – wtedy słupki rtęci mogą zbliżyć się nawet do 30 stopni. W drugiej połowie września zrobi się chłodniej, ale 20 stopni wciąż będzie często pojawiało się na termometrach. Chłodniej może być jednak na północnym zachodzie.
IMGW prognozuje, że wrzesień będzie dość suchy. Dla znacznej części kraju przewidziano sumę opadów "poniżej normy" – dotyczy to zwłaszcza wschodnich województw. W regionach zachodnich będziemy mieli do czynienia z opadami mieszczącymi się w okolicach normy.
Średnia temperatura miesięczna wyliczana jest na podstawie normy wieloletniej dla danego miesiąca z okresu 1981-2010. Pomiary z tych lat podzielone są na trzy grupy – dziesięć najchłodniejszych z nich to lata "poniżej normy", dziesięć środkowych – "w normie", dziesięć najcieplejszych – "powyżej normy". Analogicznie wylicza się średnią miesięczną sumę opadów.