Wczoraj wieczorem (9 września) odszedł jeden z najbardziej znanych i lubianych muzyków w Polsce. Gienek Loska miał 45 lat. Informację o śmierci artysty potwierdziliśmy w Polskiej Fundacji Muzycznej, która opiekowała się nim po wylewie w 2018 roku.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Napisz do mnie:
bartosz.godzinski@natemat.pl
Gienek Loska dwa lata temu w maju odwiedził mamę w swojej ojczyźnie, na Białorusi. Pewnego razu wyszedł na papierosa i z tego, co opowiadali świadkowie, nagle upadł. Doznał rozległego wylewu krwi do mózgu. Po operacji przebywał u matki w rodzinnym Białooziersku. W wyniku udaru zapadł w śpiączkę. Jego stan nie poprawiał się przez wiele miesięcy.
W styczniu pisaliśmy, że Gienek wybudził się ze śpiączki, ale potrzebował rehabilitacji. Jeszcze w marcu jego zespół na Facebooku pisał, że "jego stan neurologiczny jest w dalszym ciągu bardzo poważny" i prosił o wsparcie, również finansowe.
"Był z nim kontakt, lubił słuchać muzyki i głosów"
Poniżej publikujemy komunikat nadesłany do redakcji naTemat od Tomasza Kopcia z Polskiej Fundacji Muzycznej:
"W dniu wczorajszym w wieku 45 lat odszedł Gienek Loska, zmarł w domu swojej Mamy, która się nim opiekowała od momentu, gdy będąc u niej w odwiedzinach doznał rozległego wylewu.
W dniu dzisiejszym Artysta zostanie pochowany na Białorusi, w Biełooziersku – rodzinnym mieście.
Przez cały ten czas Giena był pod opieką lekarzy, rehabilitantów i masażystów, a przede wszystkim najbliższej rodziny z Mamą i jego narzeczoną Agnieszką na czele. Był z nim kontakt, lubił słuchać muzyki i głosów, gdy się do niego dzwoniło, lub odwiedzało.
W wyniku akcji zbiórki i dzięki wpłatom na specjalne konto PFM przez cały ten czas mogła finansować dla Gienka lekarstwa, odżywki, środki pielęgnacyjne, jedzenie medyczne, zabiegi, sprzęt, wyjazdy wolontariuszki, za co w imieniu rodziny bardzo dziękujemy. Ostatnimi kosztami będą te związane z pogrzebem – po tym konto zostanie zamknięte a środki jakie na nim pozostaną przekażemy na Fundusz Pomocowy PFM służący innym Artystom znajdującym się w potrzebie".
Kariera muzyczna Gienka Loski
Gienek Loska działalność artystyczną zaczął w 1990 roku. Wtedy założył legendarny w kręgach blues-rockowych zespół Seven B, którego był wokalistą. Po przyjeździe do Polski w 1992 roku koncertowali w Augustowie i Białymstoku, a w 1993 przyjechali do Krakowa, gdzie grali razem do 2005. Wspólnie nagrali trzy płyty ("Rocktales", "Make up Your Mind" i "Acoustic"). W 2006 zakończyli wspólną działalność.
Był liderem formacji Gienek Loska Band, z którą nagrał 2 płyty: pokrytego złotem "Hazardzistę" (2011) i "Dom" (2013). Miał też na koncie projekty muzyczne z wieloma wybitnymi twórcami m. in. Alkiem Mrożkiem (Dwa plus Jeden; Porter Band) Anią Rusowicz i Maciejem Maleńczukiem. Dużą rozpoznawalność w naszym kraju przyniosły mu również występy uliczne.
Gienek brawurowo wykonywał utwory w własne i innych kultowych artystów (m.in. Ryszarda Riedla i Czesława Niemena), z czego zasłynął wygranym programie "X-Factor" w 2011 roku. Gienek jest laureatem “Szansy na Sukces”, programu “Mam Talent”, a także finalistą plebiscytu "SuperJedynki 2012" w kategorii "SuperZespół". Był wielokrotnie nagradzany plebiscytach organizowanych co roku przez prestiżowe pismo branżowe "Twój Blues" w kategorii wokalista roku.