Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii skazał gen. Radislava Krsticia na 35 lat więzienia. To właśnie Trybunał zwrócił się do Polski z prośbą, żeby skazany odsiedział wyrok w Polsce. Za jego utrzymanie w polskim więzieniu zapłacimy 24 tys. zł rocznie.
Według informacji "Gazety Wyborczej" prośbę Trybunału ma rozpatrzyć warszawski Sąd Okręgowy. Żeby Krstić, który obecnie jest w areszcie w Hadze, trafił do polskiego więzienia, wniosek musi zaakceptować również minister sprawiedliwości.
Przetransportowanie Krsticia do Polski jest możliwe na podstawie umowy, którą Polska wraz z 16 innymi państwami zawarła z ONZ. Kraje te zobowiązały się przyjmować zbrodniarzy skazanych przez Trybunał. Jak podaje "Gazeta", nie wiadomo dlaczego akurat w tym przypadku wybrano Polskę. Nie chciał tego komentować ani przedstawiciel Trybunału ani adwokat zbrodniarza Krsticia. Według nieoficjalnych informacji "GW" chodzi o zapewnienie więźniowi bezpieczeństwa.
Krstić odpowiada za zbrodnie ludobójstwa w czasie wojny w byłej Jugosławii. To on kierował atakiem na muzułmanów w Srebrenicy. Jego żołnierze zajęli miasto. Mimo, że Krstić i jego dowódca gen. Mladić zapewnili, że nikomu nic się nie stanie, przeprowadzili tam masowe egzekucje.
Przekazanie Krsticia polskiemu wymiarowi sprawiedliwości jest o tyle kłopotliwe, że nie przewiduje on kary 35 lat więzienia. Według "GW" oznacza to, że sędzia najprawdopodobniej skróci mu wyrok do 25 lat. Jego utrzymanie w naszym więzieniu będzie kosztować ok. 24 tys. zł i pokryje je polski podatnik.
Byłby to pierwszy zbrodniarz wojenny odsiadujący wyrok na polskim terytorium od prawie 30 lat. Ostatni - Erich Koch, gauleiter Prus Wschodnich skazany na karę śmierci, której nigdy nie wykonano - zmarł w więzieniu w Barczewie w 1986 r. CZYTAJ WIĘCEJ
"Gazeta Wyborcza"
Dwa lata temu Krsticia, gdy odsiadywał wyrok w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Wakefield w północnej Anglii, napadło trzech muzułmańskich współwięźniów. Poderżnęli mu gardło, Serb ledwo przeżył. CZYTAJ WIĘCEJ
"Gazeta Wyborcza"
Szacuje się, że bośniaccy Serbowie zamordowali 8 tys. osób. A 25 tys. kobiet i dzieci wypędzono. W Srebrenicy dokonało się największe ludobójstwo w Europie od drugiej wojny światowej.
CZYTAJ WIĘCEJ