NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • 2-3 miliony Polaków cierpi na choroby rzadkie.[url=http://shutr.bz/1nf6bgX] 1/3 z nich umiera przed 5. rokiem życia. [/url]
  ''Ekskluzywni'' pacjenci z ''ekskluzywnymi'' chorobami rzadkimi - miliony Polaków przegranych na starcie

  2-3 miliony Polaków cierpi na choroby rzadkie. 1/3 z nich umiera przed 5. rokiem życia. Przegrywają walkę nie tylko z chorobą, ale również z bezduszną analizą finansową, która decyduje o refundacji ich leczenia. Technologie i leki sieroce stosowane w chorobach rzadkich nigdy nie będą miały szansy wygrać konkurencji z lekami powszechnymi. Mimo to muszą brać udział w tym nierównym wyścigu.

 • Zdjęcie Eweliny przed (z lewej) i po chorobie.
  To historia jak z "Dr. House'a". "Czasem nie potrafię spojrzeć w lustro. Miałam już myśli samobójcze"

  Choroba Cushinga zmieniała 24-letnią szczupłą, ładną dziewczynę, w załamaną młodą kobietę walczącą z otyłością, opuchlizną twarzy, trądzikiem na całym ciele i nadmiernym owłosieniem. Ta rzadka i dramatyczna choroba dotyka aż cztery razy częściej właśnie młode kobiety, a niewielu lekarzy potrafi ją zdiagnozować. Jest na nią skuteczny lek, ale Polska - w przeciwieństwie do większości krajów europejskich - go nie refunduje. Lekarze apelują, chorzy czekają, a minister zdrowia milczy.

 • Hanna Lis przeżyła reakcję anafilaktyczną w dziewiątym miesiącu ciąży.
  Przygotuj się na wstrząs anafilaktyczny! Hanna Lis: To najbardziej traumatyczne przeżycie, jakie kiedykolwiek miałam

  Anafilaksja - najgroźniejsza postać alergii działa gwałtownie i bezwzględnie. Bez odpowiedniej reakcji może zakończyć się śmiercią. Świadomość tego zagrożenia jest niezwykle ważna, bo wstrząs anafilaktyczny może wystąpić u każdego. Przykładem jest dziennikarka Hanna Lis, która przeżyła reakcję anafilaktyczną w dziewiątym miesiącu ciąży, mimo że nie jest alergiczką.

 • [url=http://shutr.bz/1cBxlID] Wstrząs anafilaktyczny – cichy i coraz groźniejszy zabójca alergików [/url]
  Wstrząs anafilaktyczny – cichy i coraz groźniejszy zabójca alergików

  Pod nazwą "Przygotuj się na wstrząs" ruszyła ogólnopolska kampania skierowana głównie do alergików. 24 marca rozpocznie się Tydzień Anafilaksji. W całej Polsce w ponad 100 przychodniach w całym kraju odbędą się bezpłatne konsultacje z alergologami.

 • Po Vital Forum rusza kobieca ofensywa. [url=http://shutr.bz/1cmVntc]Polki[/url] będą walczyć o swoje zdrowie i życie.
  Rusza kobieca ofensywa. Polki będą walczyć o swoje zdrowie i życie

  Jesteśmy samodzielne, zarabiamy coraz więcej, awansujemy na stanowiska kierownicze - kobiety mają coraz więcej do powiedzenia, więc najwyższy czas, żeby zaczęły naprawdę dbać o siebie i swoje zdrowie. Coraz więcej kobiet w Polsce umiera, bo zaniedbuje profilaktykę. Ogólnopolską ofensywę Polek rozpoczęło Vital Forum, które wsparli eksperci i znane Polki m.in. Kamila Szczawińska, Hanna Lis czy Ilona Felicjańska.

 • - To wszystko wygląda trochę na szukanie z łapanki, pisanie na kolanie - ocenia pomysł jednego, bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów psycholog i blogerka naTemat Dorota Zawadzka.
  Podręcznik dla pierwszoklasistów w tempie ekspresowym? Dorota Zawadzka: Obawiam się, czy to nie ruch ślepego we mgle

  Do czerwca, kiedy dyrektorzy szkół muszą ogłosić tytułu podręczników na przyszły rok czasu coraz mniej. Mimo to znaków zapytania dotyczących pomysłu MEN jednym, bezpłatnym podręczniku dla najmłodszych klas przybywa. Nieznany jest ani autor, ani koncepcja, właściwie nie wiadomo nic. - Czasu jest mało, a to wszystko wygląda trochę na szukanie z łapanki, pisanie na kolanie. Nawet najlepsi nie zdziałają cudu i nie będą mieli szansy dopracować tego projektu, bo po prostu nie zdążą - mówi psycholog i blogerka naTemat Dorota Zawadzka. Według niej na projekt opracowany w tempie ''wręcz ekspresowym'' nie są gotowi również nauczyciele, którzy odzwyczaili się od nieszablonowej pracy z dziećmi.

 • Opozycja i wydawcy nie pozostawili suchej nitki na projekcie ustawy Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która chce wprowadzić jeden, bezpłatny podręcznik dla pierwszoklasistów
  Bezpłatny podręcznik dla pierwszoklasistów w cztery miesiące. Dlaczego minister Kluzik-Rostkowska chce dokonać cudu?

  Niechlujstwo, skrajny populizm, chwyt marketingowy – Biuro Analiz Sejmowych, posłowie opozycji, przedstawiciele wydawców, nauczycieli i rodziców nie pozostawili suchej nitki na projekcie ustawy minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która chce wprowadzić jeden, bezpłatny podręcznik dla pierwszoklasistów. Ich obawy wydają się uzasadnione, bo jak w cztery miesiące można stworzyć zupełnie nowy, przełomowy podręcznik, kiedy prace i konsultacje z ekspertami trwają normalnie 1,5 roku? Po co ten pośpiech?

 • [url=http://shutr.bz/1fXw2TD]Mamy wynalazki, które docenił świat i przyniosły wielkie pieniądze[/url]
  Wymyślamy i zarabiamy? Polska nauka może przynosić ogromne zyski. Na naszych wynalazkach często bogacą się jednak inni

  Grafen, sztuczna skóra, egzoszkielet dla niepełnosprawnych, komputerowy system mowy, dioda i laser niebieski - mamy wynalazki, które docenił świat i przyniosły wielkie pieniądze. Projekty badawcze polskich naukowców są wdrażane i wykorzystywane w przemyśle, ale nie zawsze w Polsce. Z braku pieniędzy chociażby na opatentowanie ''straciliśmy'' kilka przełomowych osiągnięć i zarabiają na nich zachodnie firmy. Na szczęścia pojawia się coraz więcej szans zdobycia dofinansowania. To daje szansę wielu młodym i zdolnym naukowcom, z której zyski będziemy mieć wszyscy.

 • Rusza druga edycja kampanii społecznej ''Rak. To się leczy''.
  ''Najpierw wykryć, potem wyleczyć''. Rusza druga edycja kampanii ''Rak. To się leczy'', która na wesoło walczy z rakiem

  Rak przeraża, kojarzy się z cierpieniem i śmiercią. Strach dla niewielu jest jednak motywacją do badania, bo po co, skoro nie ma nadziei? A nadzieja jest, bo wczesne wykrycie jest właściwie jednoznaczne z wyleczeniem. Właśnie z tym pozytywnym i niestandardowym przekazem rusza po raz kolejny kampania ''Rak. To się leczy''.

 • Książka "Tato! Gdzie ja mam te plemniki? DZIECI pytają - rodzice odpowiadają" pozwala się przygotować na najdziwniejsze pytania o seksie, które rodzą się w głowach dzieci.
  Co to jest pęknięty kondom? - czyli czy da się rozmawiać z dziećmi o seksie po katolicku, mądrze i bez ściemy [wywiad]

  Co to jest bank spermy? – przy takim pytaniu dr Marek Babik poprosił syna o czas, bo po prostu nie wiedział, co ma odpowiedź. Od 10 lat prowadzi warsztaty z zakresu wychowania seksualnego dla rodziców i nauczycieli, które mają ich w praktyczny sposób przygotować do rozmów z dziećmi o seksie. A te powinno się zacząć, kiedy dziecko wypowie pierwsze słowa. – Bardzo wielu rodziców ma taką praktykę obronną. Jest problem - przemilczmy go, może przeminie – mówi w rozmowie z naTemat.

O sobie

Wychowałam się na prasie, nieco rozczarowałam internetem, więc szukam równowagi w naTemat, które jest gdzieś pośrodku. Jak tylko mogę, podróżuję. Jestem zakochana w norweskiej naturze, gruzińskiej gościnności i portugalskim winie.