Empatia, czyli zdolność odczuwania uczuć innych osób oraz spojrzenia na świat z ich perspektywy, jest w relacjach międzyludzkich pożądana. Ale nadmiernie rozwinięta empatia to zupełnie inna para kaloszy – potrafi być supermocą albo... przekleństwem. Oto główne sygnały, że jesteś empatą.
Główny znak, że jesteś empatą? Odczytujesz emocje innych. Nawet jeśli ktoś nie mówi ci jak się czuje, ty od razu to wiesz. Wystarczy krótkie spotkanie, abyś wyczytał emocje swojego towarzysza. Jesteś jak radar i nic ci nie umknie. Ile razy w życiu miałeś sytuację, że wiedziałeś, że z bliską osobą jest coś nie tak i ciągnąłeś ją za język, aż w końcu ci się zwierzyła? Oprócz tego słyniesz ze swojej intuicji, która rzadko cię zawiodła.
2. "Wchłaniasz" emocje innych
Wchłanianie emocje innych to najtrudniejsza cecha ludzi posiadających nadmiernie rozwiniętą empatię. Jesteś jak gąbka. Jeśli inna osoba – zwłaszcza ci bliska – odczuwa smutek albo cierpi, ty również je odczuwasz. Jeśli jest podekscytowana lub radosna, tobie od razu udziela się jej nastrój. Czasami zdarza się nawet tak, że możesz odczuwać bóle fizyczne, na które cierpi ktoś inny.
Właśnie dlatego o empatach mówi się, że ich zdolność to dar albo klątwa. Ciągłe wchłanianie emocji innych osób potrafi być wykańczające emocjonalnie. Dlatego ważne jest dbanie o siebie, uwalnianie emocji i częste "ładowanie się", np. poprzez spacer, sen czy chwilową izolację od otoczenia.
3. Ludzie często ci się zwierzają
Ludzie uwielbiają ci się zwierzać. Opowiadają ci o swoim życiu, pytają o rady i zdradzają swoje sekrety. Być może często słyszałeś od kogoś po rozmowie, że "nigdy wcześniej nikomu tego nie powiedział". Taka moc empatów.
4. Szybko odczytujesz atmosferę otoczenia
Wchodzisz do mieszkania znajomych na domówkę i od razu wyczuwasz atmosferę. Jeśli jest negatywna lub chaotyczna, szybko poczujesz się zmęczony. Zła atmosfera – w każdym miejscu, również firmie czy domu – wysysa z ciebie energię. I na odwrót: pozytywne, spokojne atmosfera działa na ciebie kojąco. To wspólna cecha empatów z osobami wysoko wrażliwymi – nadmierna wrażliwość na atmosferę w otoczeniu.
5. Często czujesz się przytłoczony
Dzierżysz sekrety i smutki swoich bliskich, odczuwasz ich ciężkie emocje, a tragiczne wydarzenia na świecie dołują cię bardziej, niż innych. Nic dziwnego, że ciężko czujesz się przytłoczony przez smutek, złość czy agresję. Jeśli wchłaniasz je przez dłuższy czas, możesz potrzebować odpoczynku. Dlatego dla empatów ważne jest towarzystwo pozytywnie nastawionych osób – toksycy, marudy czy pesymiści nie są nich dobrym towarzystwem.
6. Rozumiesz innych ludzi i ich decyzje
Często zachowujesz się jak adwokat. Tłumaczysz innych ludzi: ich zachowania, decyzje, emocje. To dlatego, że potrafisz patrzeć na świat z ich perspektywy oraz przejąć ich sposób myślenia. Podczas gdy niektórzy od razu skreślają człowieka z powodu jego zachowania czy czynu, który popełnił, ty go tłumaczysz i rozumiesz. Nawet... seryjnych morderców czy terrorystów. Nie widzisz świata i ludzi na biało albo czarno – dostrzegasz wszystkie odcienie szarości.
7. Nie możesz znieść przemocy i okrucieństwa
Empaci często unikają oglądania telewizyjnych serwisów informacyjnych. Natłok tragicznych wydarzeń jest dla nich nie do zniesienia. Katastrofy, tragedie, ludzkie (lub zwierzęce) nieszczęścia, choroby, ataki terrorystyczne – to wszystko sprawia, że czujesz, jakbyś przygniatało cię całe zło tego świata.
Zdarza ci się płakać, gdy przeczytałeś w internecie o nieuleczalnie chorym dziecku albo przeczytałeś relację osób, które zostały ranne w ataku. To wcale nie kwestia wyłącznie smutku – odczuwasz ich ból oraz rozumiesz cierpienie, jakie przeżyli. Starasz się również pomagać potrzebującym, na ile możesz. Życie empaty nie jest więc łatwe – ale o ile bogatsze. Pamiętaj tylko, aby dbać również o siebie!