Od 6 do 9 października 2020 Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych będzie przeprowadzało ćwiczenia RENEGADE-SAREX-20. Z megafonów i syren w wielu miejscach na terenie całego kraju będzie można usłyszeć sygnały alarmowe. Naruszona zostanie też przestrzeń powietrzna RP. Tłumaczymy, czego można się spodziewać i co oznaczają podstawowe sygnały oraz komunikaty ostrzegawcze, jakie będzie można usłyszeć w najbliższych dniach.
– Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza – ostrzegają urzędnicy w całym kraju w komunikatach do mieszkańców.
W ramach ćwiczeń RENEGADE-SAREX-20 wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego od 6 do 9 października będą testowały system wczesnego ostrzegania poprzez uruchomienie syren alarmowych i nadawanie sygnału oznaczającego zagrożenie z powietrza.
Dlaczego wyją syreny (2020)?
Informację o ćwiczeniach planowanych od wtorku do najbliższego piątku potwierdziło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Zapowiadane jest naruszenie przestrzeni powietrznej nad Polską przez samolot o statusie RENEGADE, który może pozorować zagrożenie dla ludzi. W tym czasie zostanie uruchomiony trzyminutowy modulowany dźwięk syren, który ma oznaczać ogłoszenie alarmu na danym terenie.
Służby tłumaczą, że to istotny epizod ćwiczeń organizowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Apelują też do mieszkańców o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych czynności, które mogłyby zakłócić testy.
W Warszawie (i nie tylko) zawyją syreny – dlaczego?
Syreny ostrzegawcze i komunikaty alarmowe będą mogli usłyszeć m.in. mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania, Dolnego i Górnego Śląska oraz wielu innych miejsc w całej Polsce.
W związku z planowanymi ćwiczeniami RENEGADE SAREX 20 miasto stołeczne ogłosiło, że od 6 do 9 października mieszkańcy mogą spodziewać się usłyszenia sygnału akustycznego ciągłego, który będzie nadawany przez 3 minuty.
– Akcja ma na celu sprawdzenie systemu ostrzegania i alarmowania ludności – tłumaczy na stronach internetowych Urząd Miasta Stołecznego Warszawa.
Co oznaczają sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze?
Syreny stanowią część akustycznych systemów alarmowych, które mają ostrzegać okoliczną ludność przed niebezpieczeństwem (np. nalotami bombowymi, atakami terrorystycznymi, klęskami żywiołowymi lub skażeniem terenu). Nadaje się je m.in. poprzez sprzęty należące do straży pożarnej (lub dostępne w różnych zakładach pracy), a także przez lokalne rozgłośnie radiowe.
W trakcie alarmu można usłyszeć modulowany (najpierw wznoszący, a potem opadający) dźwięk, który trwa 3 minuty.
Sygnałowi mogą towarzyszyć specjalne, powtarzane trzykrotnie komunikaty (Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm dla...).
Jeśli nie są one częścią ogłaszanych wcześniej ćwiczeń militarnych, powinniśmy się niezwłocznie zastosować do ogłaszanych poleceń i zachować spokój.
Po usłyszeniu sygnału alarmowego należy działać szybko, rozważnie i bez paniki. Jeśli mamy opuścić nasze miejsce zamieszkania, powinniśmy:
⦁ wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe (ewentualnie wygasić ogień w piecu),
⦁ wziąć ze sobą dokumenty osobiste,
⦁ zapas żywności,
⦁ leki i środki opatrunkowe,
⦁ (w miarę potrzeb i możliwości ewentualnie latarkę elektryczną, koc oraz odbiornik radiowy na baterię).
Zaleca się także poinformowanie o alarmie osoby z najbliższego otoczenia (sąsiadów). Jeśli otrzymamy takie polecenie, powinniśmy się pośpiesznie udać do najbliższego schronu lub ukrycia.
Osoby znajdujące się w zakładach pracy, szkołach lub innych miejscach publicznych po usłyszeniu stosownego komunikatu powinny:
⦁ przerwać pracę lub naukę,
⦁ podporządkować się ściśle poleceniom służb porządkowych obrony cywilnej,
⦁ udać się do najbliższego schronu lub ukrycia pomagając dostać się w wyznaczone miejsce także osobom chorym, słabszym lub ułomnym,
⦁ prowadzący pojazdy powinni je zatrzymać i ustawić tak, by nie blokowały ciągów komunikacyjnych.