Reklama.
Niepozorne, małe papryczki, które kryją w sobie wielką moc. Są absolutnym must-have kuchni orientalnej. Potrafią podkręcić smak potraw i napojów, ale mają też wiele innych zalet. Sprawdź, co potrafią i jak możesz z nich skorzystać, naprawdę warto. Przygotowaliśmy 7 przepisów, których bohaterkami są ostre papryczki.
- 2,5 kapusty pekińskiej
- 4 litry zimnej wody do namoczenia kapusty
- 250 g soli
- średnie słodkie jabłko
- duża marchewka
- pęczek szczypiorku
- 50 g imbiru
- 4 główki czosnku
- 100 ml sosu rybnego
- 1 papryczka chilli posiekana drobno
- 1 łyżka octu
- 60 g mąki ryżowej
- 30 g brązowego cukru
- 300 ml wody do przygotowania pasty
Potrzebujesz słoika 4-litrowego, ponieważ podczas okresu fermentacji objętość się podniesie. Pokrój kapustę i wrzuć do dużej miski, następnie zasyp solą i zalej wodą. Kapusta ma moczyć się w solance dopóki nie zmięknie. Wylej solankę z miski, przełóż kapustę na sitko. Wypłucz sól z kapusty zimną wodą, potem starannie ją odsącz. Marchew i jabłko pokrój w cienkie słupki, a szczypiorek posiekaj na skos w kawałki około 3 cm. Zagotuj wodę w garnku, wsyp mąkę ryżową z cukrem. Mieszaj na małym ogniu dopóki nie zgęstnieje. Gdy lekko ostygnie, dodaj do pasty chilli, imbir, wyciśnij czosnek, dodaj sos rybny i łyżkę octu. Wymieszaj ostrą pastę z kapustą pekińską. Użyj koniecznie rękawiczek, bo pasta jest mocno barwiąca i ostra. Przełóż kapustę do słoika. Odstaw słoik w temperaturze pokojowej na 1-3 dni, aby sfermentowała. Codziennie delikatnie odkręcaj na chwilę wieczko, żeby upuścić powstały gaz. Kimchi można przechowywać w lodówce nawet 2/3 miesiące.
- 400 g puszka krojonych pomidorów
- 1/3 zielonej papryki
- kilka kawałków (ok. 2 łyżki) marynowanej papryczki jalapeño
- 2 ząbki czosnku
- łyżka cukru
- 2 łyżki octu spirytusowy lub jabłkowy
- sól i pieprz
- 2 cebulki szalotki
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- świeża kolendra
Do rondelka wrzucić pomidory z puszki, dodać pokrojoną w małą kosteczkę zieloną paprykę, odcedzoną i posiekane jalapeño, wycisnąć czosnek, dodać szczyptę soli i szczyptę pieprzu, cukier oraz ocet. Zagotować, następnie gotować bez przykrycia przez ok. 10 minut, co chwilę mieszając. Dodać obraną i drobno posiekaną cebulkę i gotować jeszcze przez ok. 2 minuty. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną (przez sitko), wymieszać i zagotować. Ostudzić przed podaniem i włożyć na chwilę do lodówki. Opcjonalnie dodać posiekaną, świeżą kolendrę.
- 10 papryczek chili
- 1 łyżeczka gorczycy
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 1 liść chrzanu
- 25 g soli kamiennej
- 50 ml soku z ogórków kiszonych
W rondelku rozpuść sól w około 1 litrze ciepłej wody, dodaj sok z kiszonych ogórków. Zalewa powinna być ciepła, nie gorąca około 30*C. Papryczki chili umyj i ułóż ściśle w słoiku. Do słoika dodaj przyprawy ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę, liście chrzanu lub wiśni. Całość zalej gotową solanką. Dopilnuj, aby papryczki były kompletnie zanurzone. Całość przykryj lnianą ściereczką i odstaw w ciemne, ciepłe miejsce na około tydzień, aż papryczki się ukiszą.
- 1 świeże mango
- 1-2 papryczki habanero
- 1 łyżka cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka octu
Umyj, obierz i pokrój mango na kawałeczki. Umyj papryczki, odetnij zieloną cześć i pozbądź się gniazda z nasionkami ze środka. Mango i papryczkę wrzuć do blendera, dodaj cukier, sól i ocet. Zmiksuj na gładko. Salsa dobrze współgra ze świeżą kolendrą.
- 1 kg cukru żelującego
- 1 kg gruszek
- sok z 1 cytryny
- pół małej papryczki chili
- mały kawałek imbiru
Gruszki umyć, obrać, wykroić gniazdka i pokroić w drobną kostkę. Owocową masę przełożyć do garnka i zasypać cukrem żelującym. Zetrzeć mały kawałek imbiru, umyć chili i posiekać połówkę papryczki. Dodać sok wyciśnięty z całej cytryny, imbir oraz chili. Całość podgrzewać i mieszać. Od momentu wrzenia gotować przez 3 minuty. Gorącą konfiturę przełożyć do słoika/słoików i szczelnie zakręcić. Konfitura będzie dobra już następnego dnia.
- 1 papryczka jalapeño
- 1 nieduży pęd trawy cytrynowej
- 2 ząbki czosnku
- 1 szalotka
- 1 łyżka miodu
- sok z 1 limonki
- sok z ½ pomarańczy
- 50 ml oleju
- 30 ml sosu sojowego
- kilka listków świeżej kolendry
- pieprz
Kroimy drobno jalapeño, trawę cytrynową, czosnek, szalotkę i kolendrę. Dodajemy sok z limonki, sok z pomarańczy, olej, sos sojowy i miód. Przyprawiamy delikatnie pieprzem, a następnie wszystko razem mieszamy.
- 4 papryczki chili
- 6 cytryn
- 2 pomarańcze
- 1 l spirytusu
- 1 l wódki
- 1 l wody
- 1 kg cukru
Dokładnie umyte, sparzone cytryny i pomarańcze obieramy ze skórki tak, aby nie zetrzeć białej gorzkiej warstwy. Skórki cytrusów wrzucamy do słoja, a z owoców wyciskamy sok i zalewamy nim skórki. Papryczki myjemy i rozcinamy wzdłuż, a następnie wrzucamy do słoja. Składniki zalewamy wódką, a następnie spirytusem. Słój szczelnie zakręcamy, a potem odstawiamy w jasne, ciepłe miejsce na około 2 tygodnie. Po 14 dniach przyrządzamy syrop cukrowy. Cukier rozpuszczamy w wodzie. Powstały syrop łączymy z zawartością słoja, a następnie filtrujemy. Nalewkę rozlewamy do szklanych butelek, zakręcamy i odstawiamy na 3 miesiące.