Kawa, herbata, gaz, prąd, zużywana woda, a nawet... papier toaletowy — według finansowanej przez holenderski rząd fundacji NIBUD, za to wszystko powinien dodatkowo płacić pracodawca każdemu pracownikowi wykonującemu obowiązki służbowe zdalnie. Pracujący online mogliby liczyć także na pokrycie kosztów amortyzacji krzesła i biurka. O zaskakujących wyliczeniach Holendrów doniosła agencja Reuters.
Holenderskie władze wzięły na poważnie ustalenia NIBUD i przyznały urzędnikom pracującym z domu w czasie pandemii dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 363 euro.
Opierając się na wyliczeniach tej organizacji Holendrzy doszli do wniosku, że pracodawcy powinni wypłacać każdej osobie, która wykonuje pracę zdalnie, dodatkowe 2 euro dziennie na pokrycie kosztów, które muszą ponieść realizując zadania online poza stałym miejscem pracy.
Holendrzy dopłacają pracującym zdalnie po 2 euro dziennie
Kwota ta nie obejmuje kosztu zakupu sprzętu (np. telefonów czy komputerów), za które powinien zapłacić (lub dostarczyć) pracodawca, a jedynie opłaty, jakie muszą ponieść pracujący zdalnie podczas wykonywania swoich obowiązków.
Chodzi głównie o rachunki za gaz, prąd, wodę, a nawet papier toaletowy czy kawę lub herbatę, które zgodnie z powszechnie obowiązującymi standardami są dostępne w większości zakładów pracy.
Holendrzy są bardzo zadowoleni za zwrócenie uwagi na to, że także podczas pracy zdalnej pracownikom należy zapewnić odpowiedni komfort wykonywania podstawowych obowiązków.
— Rząd dał tutaj dobry przykład — zapewnia Jose Kager z FNV, szefowa największego związku zawodowego w Holandii, który chce, aby wszyscy zdalni pracownicy otrzymywali dopłaty zgodne z wytycznymi NIBUD.
Koronawirus a praca zdalna. Za co płacą pracodawcy na świecie w czasie pandemii?
⦁ Niedawno Hiszpania zobowiązała pracodawców do płacenia za utrzymanie i wyposażenie biura w czasie pracy zdalnej.
⦁ W Niemczech trwa obecnie debata publiczna na temat wprowadzenia w życie specjalnej ustawy gwarantującej prawa pracowników zdalnych.
⦁ Francja uchwaliła prawo, które chroni pracowników przed otrzymywaniem od pracodawców mailów poza godzinami pracy.
⦁ Wielka Brytania zastanawia się z kolei nad wprowadzeniem nowych ulg podatkowych za zakup sprzętu niezbędnego do pracy zdalnej w trakcie pandemii covid-19.
Czy takie rozwiązania przyjmą się na stałe także w Polsce? Zdaje się, że kwestia ta pozostanie jedynie pytaniem retorycznym — przynajmniej na razie.