Co oglądać na Netflixie? Jaki serial obejrzeć? Dobrze znamy te pytania. Na szczęście z pomocą przychodzi serwis Rotten Tomatoes, popularny i opiniotwórczy serwis agregujący recenzje. Sprawdziliśmy, które seriale otrzymały najwyższą notę (100 procent), czyli nie dostały od krytyków żadnej negatywnej recenzji. Oto absolutna śmietanka: 10 najlepszych seriali Netflixa – zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych.
Reżyserem i scenarzystą "Specjalisty od niczego" oraz odtwórcą głównej roli jest Aziz Ansari, gwiazda serialu komediowego "Parks and Recreation". Krytycy docenili oba sezony obsypanego nagrodami tytułu Netflixa za "wyjątkową realizację", "wdzięk, humor i serce" oraz "odświeżające, niecodzienne podejście do znajomego tematu". To tytuł, który na liście seriali Netflixa najlepiej ocenianych przez krytyków na Rotten Tomatoes ma pierwsze miejsce.
Opis: "Serial 'Specjalista od niczego', luźno oparty na doświadczeniach z życia Aziza, śledzi losy Deva, 30-letniego aktora z Nowego Jorku, dla którego problemem jest nawet wybór, co zjeść na obiad, nie wspominając o poważnych decyzjach, takich jak plan na życie i karierę".
2. Klub opiekunek (2020)
Gatunek: serial fabularny, komediodramat, dla dzieci
"Klub Opiekunek" to najnowsza ekranizacja bestsellerowej serii powieści dla dzieci i nastolatków autorstwa Ann M. Martin. Serial Netflixa okazał się olbrzymim sukcesem. "Słodki, szczery i pełen nadziei. 'Klub Opiekunek" ma rozsądne podejście: szanuje materiał źródłowy, a jednocześnie aktualizuje historię dla nowego pokolenia" – brzmi podsumowanie serialu w serwisie Rotten Tomatoes.
Opis: "Serial 'Klub Opiekunek' opowiada o przyjaźni i perypetiach uczennic Kristy Thomas (Sophie Grace), Mary-Anne Spier (Malia Baker), Claudii Kishi (Momona Tamada), Stacey McGill (Shay Rudolph) oraz Dawn Schafer (Xochitl Gomez), które rozkręcają swój opiekunkowy biznes w miasteczku Stoneybrook w stanie Connecticut. Ann M. Martin, autorka uwielbianej serii i producentka nowego serialu, stworzyła gamę niezwykłych i inspirujących postaci: dziewczyn z różnych domów i środowisk, o różnych temperamentach i światopoglądach, które zbliżył wspólny pomysł na biznes, a potem połączyły je rodzące się między nimi przyjaźnie".
3. Feel Good (2020)
Gatunek: serial fabularny, komediodramat
Współscenarzystką "Feel Good" jest kanadyjska, niebinarna komiczka Mae Martin, która luźno oparła scenariusz na własnych doświadczeniach. Krytycy docenili "Feel Good" za "intymne pokazanie uzależnienia i miłości". W konsensusie Rotten Tomatoes ocenia, że serial jest "jednocześnie uroczo czarujący, niekomfortowo skomplikowany i całkowicie warty zakochania się".
Opis: "Mae Martin wciela się w Mae — wschodzącą gwiazdę stand-upu i byłą narkomankę, której życie zdominowała skłonność do uzależnień i beznadziejnego romantyzmu. Kiedy Mae spotyka pragmatyczną — ale do tej pory heteroseksualną — George (Charlotte Ritchie), jest nią oczarowana. Ku jej zaskoczeniu George czuje to samo. Nawiązują upojny romans. Jednak czy Mae potrafi zastąpić toksyczne uzależnienie od miłości samą miłością?".
4. Ugly Delicious (2018-)
Gatunek: serial dokumentalny, program kulinarny, program podróżniczy
"Ugly Delicious" to program kulinarno-podróżniczy, w którym nie zabraknie dziwnie wyglądających, ale smakowitych potraw. "Ugly Delicious tchnie nowe życie w dokumenty o jedzeniu. Rezygnuje z kulinarnych pretensji i celebruje intensywne spektrum potraw, które z pewnością zaostrzą apetyt widzów".
Opis: "Znany szef kuchni David Chang zabiera znajomych na międzykulturową wyprawę w poszukiwaniu najsmaczniejszych dań świata".
5. Giri/Haji: Powinność/Wstyd (2019)
Gatunek: serial fabularny, thriller, kryminał
Giri/Haji: Powinność/Wstyd to brytyjski serial, który jest dwujęzyczny: aktorzy mówią i po angielsku, i po japońsku. Krytycy, których recenzję agregował serwis Rotten Tomatoes, wychwalają produkcję za "spryt i trzymanie widza w napięciu", zauważają też, że jest "znakomicie nakręcony". "To niemalże doskonały thriller kryminalny z zaskakująco ostrym poczuciem humoru" – czytamy w serwisie.
Opis: "Detektyw z Tokio wyrusza do Londynu w poszukiwaniu zaginionego młodszego brata, rzekomo powiązanego z Yakuzą i oskarżonego o zamordowanie japońskiego biznesmena. Stawką w tej grze jest honor jego rodziny, a także delikatny rozejm pomiędzy tokijskimi gangami".
6. Kraj imigrantów (2020)
Gatunek: serial dokumentalny
"Kraj imigrantów" składa się z sześciu godzinnych odcinków i pokazuje trudną prawdę o imigracji w Stanach Zjednoczonych. Docenili to krytycy. "Rzadkie i szerokie spojrzenie na konsekwencje nieskrępowanej władzy. "Kraj imigrantów" to potężny, wstrząsający akt oskarżenia wymierzony w obecny stan amerykańskiej imigracji" – brzmi konsensus na Rotten Tomatoes.
Opis: "Składający się z sześciu części serial dokumentalny 'Kraj imigrantów', który stworzył duet uznanych artystów – Shaul Schwarz i Christina Clusiau ('Trophy') – to wyjątkowy obraz procesów, zasadzek i trudności składających się na imigrację w Ameryce. Serial powstawał przez trzy lata, w czasie których udało się zarejestrować codzienną pracę urzędników imigracyjnych, aktywistów, ustawodawców, prawników oraz szerokie grono nielegalnych imigrantów – od zdesperowanych świeżo przybyłych, przez wieloletnich mieszkańców, aż po deportowanych weteranów wojen, w których uczestniczyły Stany Zjednoczone".
7. Brudna forsa (2018-)
Gatunek: serial dokumentalny
"Brudna forsa" to – jak w tytule – dokument o korupcji w wielkich korporacjach, kreatywnej księgowości czy oszustwach akcyjnych. Krytycy ocenili, że serial dokumentalny Netflixa jest "pouczający, ale i przerażający".
Opis: "Od szybkich pożyczek po samochody fałszujące wyniki testów emisji spalin - ten serial dokumentalny ujawnia bezwstydne akty korporacyjnej chciwości".
8. The Confession Killer (2019)
Gatunek: serial dokumentalny, true crime
"The Confession Killer" to dokument o Henrym Lee Lucasie, którym w 1983 roku przyznał się do ponad 200 zbrodni. Wyróżnia się jednak spośród innych dokumentów true crime na platformie VOD. "Niepokojąca podróż w głąb kolejnej sprawy, w której zawiodła sprawiedliwość. "The Confession Killer" to budzący napięcie i niepokojący nabytek w powiększającym się katalogu dokumentów o prawdziwych zbrodniach Netflixa" – brzmi podsumowanie krytyków.
Opis: "Na początku lat 80. XX w. Henry Lee Lucas przyznał się do popełnienia setek morderstw, co przyniosło zakończenia wielu spraw i dało odpowiedzi pogrążonym w żałobie rodzinom. Choć zabrakło dowodów bezpośrednio łączących Lucasa z miejscami zbrodni, zaskoczył on władze umiejętnością opisania ofiar oraz makabrycznych szczegółów każdego ataku. Dziennikarze i prawnicy zaczęli jednak zwracać uwagę na zaprzeczającą logice chronologię wydarzeń, a testy DNA podważyły prawdziwość złożonych zeznań, o których na tym etapie mówił już cały świat".
9. Szpital Lenox Hill (2020)
Gatunek: serial dokumentalny
Serial dokumentalny "Lenox Hill", którego akcja dzieje się w jednym ze szpitali w Nowym Jorku, pojawił się na Netflixie zaledwie w czerwcu i z miejsca zdobył uznanie. "Intymny portret lekarzy, który w równym stopniu skupia się na triumfach i komplikacjach. 'Lenox Hill' jest równie wciągający, jak otwierający oczy" – czytamy na Rotten Tomatoes.
Opis: "Ten serial dokumentalny przedstawia z bliska pracę czterech ratujących życie ludzkie lekarzy z nowojorskiego szpitala Lenox Hill — dwóch neurochirurgów, lekarza pogotowia i głównego rezydenta oddziału położnictwa i ginekologii. Autorzy serialu z brutalnym realizmem przedstawiają codzienną walkę lekarzy o zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz historie ich pacjentów. Od porodu po operację mózgu — każdy przypadek przedstawia wyjątkowe kulisy złożonego, fascynującego i pełnego skrajnych emocji świata medycyny".
10. Crazyhead (2016)
Gatunek: serial fabularny, komedia, horror
"Crazyhead", brytyjski horror komediowy o walce dwóch młodych kobiet z demonami, doczekał się tylko jednego sezonu, ale spotkał się z owacjami od krytyków. Krytycy, których recenzję bierze pod uwagę Rotten Tomatoes, chwalą serial za "genialne i szalone połączenie komedii i horroru" oraz "dynamiczną chemię" między aktorkami.
Opis: "Umierający zazwyczaj spokojnie odchodzą w niebyt. Jednak niektórzy pozostawiają za sobą nierozwiązane sprawy — muszą wyrównać stare rachunki, zranić dawnych wrogów albo wbić komuś nóż w plecy... Te dusze załatwiają swoje porachunki, opętując żyjących. Większość czasu spędzają wśród nas, a widzą je tylko wybrańcy. Jedną z takich 'wybranych' jest Amy (Cara Theobold). Na szczęście Amy nie jest sama. Do akcji wchodzi też Raquel (Susan Wokoma). Amy i Raquel nieoczekiwanie zaprzyjaźniają się ze sobą i próbują wspólnie stawić czoła problemom trapiącym zazwyczaj dwudziestokilkuletnie dziewczęta, jednocześnie dając nieźle popalić hordzie naprawdę rozwścieczonych demonów".