Świeżo upieczonym absolwentom coraz trudniej jest znaleźć pracę. Trwa debata nad tym, kto jest winny. Ministerstwa i uczelnie oskarżają się nawzajem, tymczasem młody człowiek musi wziąć sprawy we własne ręce. Coraz częściej pomagają mu social media. Zrobić to może też absolvent.pl - hybryda portalu społecznościowego i portalu rekrutacyjnego.
Absolvent pl to start up, który prężnie się rozwija. Na tyle, że zainteresował sobą sam SpeedUp - grupę funduszy venture finansującą obiecujące start upy. O rynku pracy oraz alternatywach dla studentów i absolwentów rozmawiamy z współzałożycielką absolventa, Katarzyną Godlewską.
Jak zrodził się pomysł na ten start up?
Gdy zakładaliśmy razem z Dominikiem Wiegandem portal internetowy, sami byliśmy młodymi absolwentami. Widzieliśmy rynek pracy oczami młodych osób. Wiedzieliśmy, że nie ma jeszcze tego typu portalu w Polsce. Dodatkowo znaliśmy specyficzne potrzeby absolwentów i studentów. Tacy ludzie, często nieświadomie od wczesnych lat młodości budują sieci kontaktów, głównie za pomocą Facebooka. Postanowiliśmy to wykorzystać.
Skoro uczelnie nie produkują absolwentów, trzeba radzić sobie samemu. Najlepiej za pośrednictwem social media?
Tak. Młodzi ludzie często nie są świadomi bazy kontaktów, jaką sami dysponują. Wiadomo, nie są to profesjonalne kontakty, ale dobry punkt wyjścia. Badania pokazują, że coraz więcej młodych ludzi zmienia lub znajduje pracę z powodu informacji, jaką dostali od swojej sieci kontaktów. Ważny jest też fakt, że nie jest trudno taką sieć wykorzystać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy dojście do kogoś zatrudnionego w interesującej nas firmie. Badania Facebook Data Team pokazują, że odległość od każdego człowieka w Polsce, którego nie znamy to 3 osoby.
Co to dokładnie oznacza?
Szacunkowo, jeśli chcemy dotrzeć do jakiejkolwiek osoby w kraju, muszą w tym pośredniczyć 3 osoby. Jeśli ja poszukuję przedstawiciela mediów, kontaktuję się z panem, pan z kolei prosi swojego znajomego o kontakt i okazuje się, że on poszukiwaną przeze mnie osobę zna. To nie jest trudne. W Polsce odległość od nieznanego nam człowieka to trzy osoby, na świecie około 6-7.
Jak działa absolvent.pl?
Absolvent to połączenie portalu społecznościowego z portalem rekrutacyjnym. Miejsca pracy naszych znajomych z Facebooka zostają rozszerzone o ich znajomych. W ten sposób, gdy mamy przykładowo 430 przyjaciół na Facebooku, w absolvencie znajdziemy ich około 56 tysięcy - gdyż dojdą kontakty naszych znajomych.
Mieć 56 tysięcy potencjalnych "wtyk" na rynku pracy – fajnie to brzmi. Ale często mamy kogoś wśród znajomych, jednak nie chcemy takiej osoby o nic prosić. A co dopiero o to, by swoich przyjaciół w to angażowała.
Oczywiście, trzeba się z tym liczyć. To nasza osobista decyzja czy skontaktujemy się z kimś czy nie. Ale warto taką szansę wykorzystać żeby zdobyć pierwszorzędne informacje o danej firmie, jej zwyczajach i polityce. Podobnie może to zadziałać w drugą stronę, gdy przyjmą nas dzięki czyjejś rekomendacji.
SpeedUp zainteresował się waszym start upem. Przyda się wsparcie takiego partnera?
Oczywiście. To bardzo cenna pomoc, zarówno w dziedzinie finansowania jak i doświadczenia. Udało nam się przyciągnąć SpeedUp bo portal ma coraz więcej użytkowników. Coraz więcej z nich korzysta z zaproszeń od bywalców absolventa z dłuższym stażem.
Dostęp do absolventa jest darmowy?
Dla studentów i absolwentów tak. Firmy, które u nas szukają pracowników płacą. Absolvent jest dedykowany ludziom młodym. Uważamy, że grupa docelowa powinna być jednolita i portal skupiający się na niej będzie bardziej pomocny niż ten, który adresowany jest do wszystkich.