Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował, że zgłosił do rządowej komisji do spraw pedofilii sprawę molestowania kilkunastu chłopców przez księdza diecezji tarnowskiej. Dotyczy ona także ówczesnego biskupa tarnowskiego, a dziś metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca, który miał sprawę zatuszować, wysyłając księdza na Ukrainę.
Kilka dni temu swoje prace rozpoczęła rządowa komisja ds. zwalczania przypadków pedofilii. Wiadomo już, że dostała ona na start cztery zgłoszenia, z czego jedno wysłał ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Duchowny poinformował o sprawie na swoim Facebooku.
"Zgłosiłem dziś do Komisji ds. pedofilii pierwszą sprawę. Chodzi o molestowanie przez ks. Stanisława P. diecezji tarnowskiej kilkunastu chłopców. Ówczesny biskup tarnowski, dziś arcybiskup Archidiecezji Katowickiej, Wiktor Skworc dowiedział się o tym w 2002 r. od rodziców pokrzywdzonych i nauczycieli w Woli Radłowskiej, ale sprawę zatuszował, a sprawcę wysłał na Ukrainę, gdzie dokonał on kolejnych molestowań dzieci" – czytamy w poście księdza Isakowicza-Zaleskiego.
"Po jego powrocie do Polski w 2008 r. skierował go do pracy duszpasterskiej w parafii w Krynicy-Zdroju, gdzie duchowny ów uczył w szkole podstawowej. Dopiero po interwencji jednego z pokrzywdzonych w 2010 r. ks. P. został przeniesiony do Domu Księży Emerytów w Tarnowie. Jednak z tego domu sprawca swobodnie wyjeżdżał do różnych parafii, mając nadal kontakt z dziećmi. Przez kilka lat pomagał w jednej z parafii, chodząc po kolędzie i mając kontakt z ministrantami" – dodał duchowny.
Komisja powołana w połowie roku
Komisja ds. pedofilii została powołana po pierwszym filmie braci Sekielskich o ukrywaniu przestępczości seksualnej kleru wobec dzieci. Jej przewodniczącym został Błażej Kmieciak, współpracownik konserwatywnej organizacji Ordo Iuris i bloger kościelnego czasopisma "Gość Niedzielny".
Trzy osoby wchodzące w skład komisji powołał Sejm. Mowa o Barbarze Chrobak, Hannie Elżanowskiej i Andrzeju Nowarskim. Wszyscy oni zostali zgłoszeni przez klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Ponadto premier do komisji wytypował jedną osobę – nauczycielkę i dziennikarkę Elżbietę Malicką, Senat – sędzię w stanie spoczynku Agnieszkę Rękas, a prezydent Andrzej Duda – psycholog Justynę Kotowską. W mediach padła też przybliżona kwota, którą członkowie komisji będą zarabiać – to około 10 tys. zł miesięcznie.