O terminie szczepień każdy Polak ma być poinformowany listownie. Poczta Polska ma dostarczyć obywatelom ulotki z wyjaśnieniem, na czym będą polegały szczepienia i jakie mogą być przeciwwskazania do ich wykonania. Telefoniczna rejestracja ma ruszyć w połowie stycznia 2021, a wszelkie wątpliwości już od dziś można rozwiać łącząc się z infolinią pod nr 989, która działa całą dobę.
W ramach Narodowego Programu Szczepień, którego szczegóły ujawniono właśnie na rządowych stronach internetowych, Polacy mają uzyskać pełne dane na temat działania szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz terminu ich wykonania.
Jak donosi WP.pl powołując się na informacje przekazane senatorom, poczta na terenie całego kraju ma wkrótce zacząć roznosić ulotki z informacjami na temat szczepień.
Od południa 16 grudnia działa już infolinia, która 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu ma wyjaśniać Polakom wszelkie wątpliwości na temat programu masowych szczepień przeciwko koronawirusowi.
Od połowy stycznia pod numerem 989 będzie można także rejestrować się na konkretne terminy szczepień podawanych domięśniowo w 2 dawkach w odstępie 3 tygodni, które mają dać odporność na SARS-CoV-2 w ciągu 7 dni od ostatniej daty szczepienia.
Szczepienia na COVID w Polsce. Jak będą przebiegać?
Proces bezpłatnych i dobrowolnych szczepień będzie następował w kilku etapach:
⦁ Etap 0 — służba zdrowia, lekarze, farmaceuci, pracownicy DPS-ów, MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
⦁ Etap 1 — pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczyciele.
⦁ Etap 2 — osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (cukrzyca, nowotwory, otyłość) poprzez e-skierowania, a także osoby zatrudnione w sektorze infrastruktury, które są narażone na częsty kontakt z innymi (od pracowników transportu publicznego po urzędników i funkcjonariuszy służb celno-skarbowych).
⦁ Etap 3 — m.in. przedsiębiorcy i pozostałe grupy dorosłych.
Przed podaniem szczepionki trzeba będzie przejść badanie kwalifikacyjne, które ma określić nasz stan zdrowia i wykluczyć możliwość wystąpienia ewentualnego odczynu poszczepiennego.
Wszelkie podejrzenia działań niepożądanych mają być zgłaszane przez lekarzy za pośrednictwem platformy SEPSIS i aplikacji gabinet.gov.pl do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Osoby, które zostaną zaszczepione 2 dawkami szczepionki na covid-19, będą włączone do specjalnego systemu weryfikacyjnego i nie będą musiały przechodzić kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
Potwierdzenie wykonania szczepień przeciwko SARS-CoV-2 otrzymamy albo w tradycyjnej, papierowej formie zaświadczeń, albo za pomocą kodów QR na smartfony.
Niestety druga opcja wzbudza coraz większy opór na całym świecie, zwłaszcza wśród obrońców praw człowieka, którzy ostrzegają przed nadmiernym wykorzystaniem danych udostępnianych w ten sposób do celów innych niż medyczne.
Nie można wykluczyć, że bez poświadczenia zaszczepienia przeciwko covid-19 nasze codzienne funkcjonowanie w najbliższej przyszłości może być mocno skomplikowane.
Zarówno podczas międzynarodowych podróży lotniczych, jak i w wielu innych przypadkach może być konieczne zaświadczenie z potwierdzeniem tego, że nie jesteśmy zakażeni, co może udowodnić albo negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, albo przyjęcie 2 dawek nowej szczepionki.
Amerykanie ujawnili listę działań niepożądanych szczepionki na covid-19
Tymczasem Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, czyli FDA ogłosiła listę potencjalnych działań niepożądanych po szczepieniu przeciwko covid-19.
W wykazie uwzględniono głównie poważne schorzenia (m.in. chorobę Kawasakiego), ale ryzyko wystąpienia tych przypadłości uznawane jest znikome. Powikłania zdaniem specjalistów mogą zdarzyć się u poniżej 1 proc. zaszczepionych na covid-19.
Dotąd wśród najpoważniejszych skutków działania szczepionki na SARS-CoV-2 firmy Pfizer zanotowano jedynie powiększenie węzłów chłonnych (u 0,3 proc. zaszczepionych), a także kilka pojedynczych przypadków arytmii napadowych, drętwienia kończyn czy bólu karku.
Szczepienie potrwa nie dłużej niż kwadrans. Jakie mogą być reakcje niepożądane?
Pierwsza Polka — pochodząca z Poznania biolożka Aleksandra Ostańska, której udało się przyjąć pierwszą dawkę szczepionki Pfizera dzięki temu, że pracuje w brytyjskiej służbie zdrowia, w rozmowie z "Faktem" zdradziła, że cały proces trwał około 15-20 minut.
Choć wśród Brytyjczyków zdarzyły się pojedyncze przypadki wstrząsów anafilaktycznych (dokładnie 2), to jednak dotąd nie zanotowano poważnych konsekwencji szczepień na covid-19. 38-letnia Polka potwierdza, że miała wrażenie, jakby wystąpiły u niej objawy grypopodobne, a miejsce, w które się wkłuto, było zaczerwienione:
Na szczepienie przeciwko covid-19 Polka mieszkająca od 5 lat na stałe w Wielkiej Brytanii zdecydowała się ze względu na to, że wiosną przeszła covid-19 i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak poważna jest ta choroba. Jej praca zawodowa z nieuleczalnie chorymi pacjentami naraża ją na częsty kontakt z osobami z grup ryzyka zakażenia SARS-CoV-2.
Szczepienia na covid-19 w Polsce — dowiedz się więcej:
Miałam wrażenie, że mam gorączkę, ale żadnej temperatury nie miałam. Na drugi dzień po podaniu miałam ból głowy, miejsce ukłucia przez dwa dni było bardzo tkliwe. Wokół niego była czerwona obwódka wielkości monety pięciozłotowej.
W tej chwili już jest dobrze. Ramię delikatnie pobolewa, ale ja już nie odczuwam żadnego dyskomfortu. Lekarz polecał, żeby na takie objawy brać paracetamol. Brałam, ale ze względu na to, że pracowałam przez cały czas.