Dziennikarka Beata Czuma, córka Andrzeja Czumy, opozycjonisty w PRL, prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska poinformowała w czwartek, że wpis dotyczący jej ojca zniknął ze strony "Encyklopedii Solidarności".
Równo tydzień temu Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował na konferencji prasowej nową odsłonę strony internetowej "Encyklopedii Solidarności". To wirtualna wersja projektu dokumentacyjnego, który realizowany jest od roku 2008 przez IPN i Stowarzyszenie "Pokolenie" w Katowicach.
Encyklopedia jest największym kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989. Okazuje się jednak, że jej strona jest wybrakowana. Informację na ten temat podała w mediach społecznościowych dziennikarka Beata Czuma.
"Po przejęciu przez IPN strony 'Encyklopedia Solidarności' zniknęły biogramy mojego Taty Andrzeja Czumy, Jarka Hyka i wielu innych działaczy opozycji. To smutne i przykre. Pewnie pojawią się tam biogramy bohaterów 'dobrej zmiany' - prokuratora Stanisława Piotrowicza i sędziego Andrzeja Kryże" – napisała na Twitterze dziennikarka "Faktu".
Jej ojciec, Andrzej Czuma to polski poseł, prawnik, działacz opozycji antykomunistycznej i więzień polityczny w PRL. W 2009 roku został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stanowiska ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska oraz na funkcję prokuratora generalnego.
Taka informacja smuci jeszcze bardziej, jeśli spojrzymy na datę i obchody 50. rocznicy Grudnia 70. Wtedy właśnie, pół wieku temu władza ludowa wysłała milicję i wojsko, które krwawo stłumiły protesty stoczniowców.