1 stycznia Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przestaną istnieć. W ich miejsce powstanie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Nowym resortem pokieruje Przemysław Czarnek.
Do tej pory Przemysław Czarnek stał na czele ministerstwa, które formalnie nie istniało. W praktyce Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego działały jednak jako jeden resort. Teraz zostanie to sformalizowane. Rozporządzenie ws. powstania Ministerstwa Edukacji i Nauki podpisał już premier Mateusz Morawiecki.
Czarnek od początku sprawowania urzędu był ministrem edukacji i nauki. Wiceministrowie – Dariusz Piontkowski i Włodzimierz Bernacki – mieli jednak funkcje określone starą nomenklaturą (odpowiednio: wiceminister edukacji oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego). Od 1 stycznia obaj będą po prostu wiceministrami edukacji i nauki.
Pracownicy obu ministerstw mają zostać włączeni w skład struktur nowego resortu. Zmienione zostaną tabliczki zawieszone na gmachach obu ministerstw czy logotypy na pismach urzędowych i w internecie.
Nie wiadomo jeszcze, który budynek będzie główną siedzibą Czarnka. Interia ustaliła nieoficjalnie, że ma on urzędować zarówno w dawnym gmachu MEN w al. Szucha, jak i na rogu Hożej i Wspólnej, gdzie przez lata mieściło się MNiSW.
Urząd ministra edukacji i nauki Czarnek objął 19 października. Ta nominacja wzbudziła bardzo dużo kontrowersji. Przeciwnicy polityka zwracają uwagę na jego konserwatywne poglądy i niechęć wobec osób LGBT. Od kilku miesięcy trwają organizowane w różnych formach protesty przeciwko Czarnkowi jako szefowi resortu.