Zaprezentowana podczas wystawy Technosensual sukienka Smoke Dress.
Zaprezentowana podczas wystawy Technosensual sukienka Smoke Dress. mat. prasowe Technosensual
Reklama.
Choć powstały w latach 60-tych ubiegłego wieku, ubrania hi-tech wciąż zaskakują a nawet szokują. Dziś są znacznie bardziej zaawansowane niż zbudowana z baterii słonecznych sukienka Day for Night, zaprojektowana przez Paco Rabanne w 1966 roku. Współczesna kurtka przeciwdeszczowa nie tylko nie przemaka, ale może też naładować telefon, wystarczy go tylko włożyć do kieszeni!
logo
Sukienka Day for Night, projektu Paco Rabanne. Flickr, autor: radoya, http://www.flickr.com/photos/44728733@N00/437986515/

Współcześnie projekty wykorzystujące nowoczesne technologie tworzą m.in domy mody Alexander McQueen, Comme des Garçons i Yohji Yamamoto. Ich wielkim miłośnikiem jest też Hussein Chalayan. Swoją sukienkę Remote Control Dress Chalayan nazwał triumfem hi tech – ubranie łączy modę z technologią, a technologię z ciałem. Wykonana z włókna i żywicy, zawierająca panele słoneczne i obwody elektryczne, korzystająca z technologii bezprzewodowej i reagująca na polecenia sukienka była pierwszym, zdatnym do noszenia projektem, zawierającym działające urządzenia bezprzewodowe.

Japończycy kochają nowoczesne technologie. Z Kraju Kwitnącej Wiśni wywodzi się min. Issey Miyake, który w kolekcji Pleats Please (1993 r.) wykorzystał termoplastyczny poliestrowy jersey, co pozwoliło mu na stworzenie niezwykle trwałych, ostro zakończonych plisowań – znak rozpoznawalny i wynalazek Miyake. Plisy były bardzo elastyczne, a co za tym idzie, bardzo wygodne w noszeniu.
Projektanci mody hi-tech wykorzystują najnowsze odkrycia chemii, informatyki, inżynierii lotniczej, motoryzacji czy architektury. Często tworzą z tkanin przemysłowych. Wizja człowieka-cyborga ubranego w ciuchy, które żyją własnym życiem może wydawać się przerażająca. Projektantom przyświeca jednak, przede wszystkim, idea rozwoju i ułatwienia codziennego życia, a często też ekologii.

Ubrania hi-tech są znakiem czasu, który potwierdza tylko, że technologia ma kolosalny wpływ na całe nasze życie. Mimo tego, w modzie jesteśmy wciąż dość konserwatywni. Nosimy kurtki z oddychających, sztucznych materiałów, ale zaprojektowana w latach 60-tych sukienka na baterie słoneczne wciąż szokuje.
logo
Untangle me mat. pras. technosensual