Sukienka, która robi drinki, dymiąca spódnica czy kurtka z wbudowanymi didżejskimi mikserami – to tylko niektóre wybrane projekty z wystawy Technosensual w Wiedniu. Ubrania hi-tech pokazują, że połączenie mody z najnowocześniejszą technologią jest możliwe, a efekty takiego „romansu” mogą być spektakularne.
Choć powstały w latach 60-tych ubiegłego wieku, ubrania hi-tech wciąż zaskakują a nawet szokują. Dziś są znacznie bardziej zaawansowane niż zbudowana z baterii słonecznych sukienka Day for Night, zaprojektowana przez Paco Rabanne w 1966 roku. Współczesna kurtka przeciwdeszczowa nie tylko nie przemaka, ale może też naładować telefon, wystarczy go tylko włożyć do kieszeni!
Współcześnie projekty wykorzystujące nowoczesne technologie tworzą m.in domy mody Alexander McQueen, Comme des Garçons i Yohji Yamamoto. Ich wielkim miłośnikiem jest też Hussein Chalayan. Swoją sukienkę Remote Control Dress Chalayan nazwał triumfem hi tech – ubranie łączy modę z technologią, a technologię z ciałem. Wykonana z włókna i żywicy, zawierająca panele słoneczne i obwody elektryczne, korzystająca z technologii bezprzewodowej i reagująca na polecenia sukienka była pierwszym, zdatnym do noszenia projektem, zawierającym działające urządzenia bezprzewodowe.
Japończycy kochają nowoczesne technologie. Z Kraju Kwitnącej Wiśni wywodzi się min. Issey Miyake, który w kolekcji Pleats Please (1993 r.) wykorzystał termoplastyczny poliestrowy jersey, co pozwoliło mu na stworzenie niezwykle trwałych, ostro zakończonych plisowań – znak rozpoznawalny i wynalazek Miyake. Plisy były bardzo elastyczne, a co za tym idzie, bardzo wygodne w noszeniu.
Projektanci mody hi-tech wykorzystują najnowsze odkrycia chemii, informatyki, inżynierii lotniczej, motoryzacji czy architektury. Często tworzą z tkanin przemysłowych. Wizja człowieka-cyborga ubranego w ciuchy, które żyją własnym życiem może wydawać się przerażająca. Projektantom przyświeca jednak, przede wszystkim, idea rozwoju i ułatwienia codziennego życia, a często też ekologii.
Ubrania hi-tech są znakiem czasu, który potwierdza tylko, że technologia ma kolosalny wpływ na całe nasze życie. Mimo tego, w modzie jesteśmy wciąż dość konserwatywni. Nosimy kurtki z oddychających, sztucznych materiałów, ale zaprojektowana w latach 60-tych sukienka na baterie słoneczne wciąż szokuje.