W warszawskich szpitalach miejskich poddano szczepieniu około 11 tys. osób z grupy "0". Chętnych jest dwa razy tyle, ale w części placówek zabrakło preparatu już we wtorek.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Zainteresowanych przyjęciem szczepionki na COVID-19 w grupie "0" jest w Warszawie ponad 25 tys. osób.
Dotychczas najwięcej szczepień wykonano w jednoimiennym Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy ul. Wołoskiej. Podano tam preparat 4,6 tys. osób.
Zastępczyni prezydenta Warszawy obawia się przestoju w szczepieniach medyków.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiadał, że pierwszych szczepień z grupy "1" można spodziewać się już 25 stycznia. To bardzo optymistyczny scenariusz, jak na to, że 22 szpitale węzłowe w stolicy nadal nie zaszczepiły nawet połowy oczekujących z grupy "0".
"Znów mogą być przestoje"
Do tej pory zaszczepiono blisko 2,9 tys. osób w oddziałach, kierowanych przez miasto tj połowę wszystkich szpitali węzłowych w Warszawie. Wykorzystano wszystkie dawki preparatu, a w kolejce pozostaje wciąż 13 tys. osób.
Doszło do trzydniowego przestoju w szczepieniach, ponieważ w większości szpitali miejskich szczepionki skończyły się już we wtorek, a następna dostawa ma przybyć dopiero w poniedziałek. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w szpitalu Św. Rodziny, Grochowskim i Czerniakowskim.
– Taka przerwa w szczepieniu grupy "0" oznacza spore opóźnienie startu powszechnych szczepień seniorów – podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, odpowiadająca z stołeczną służbę zdrowia.
– Pierwsza noworoczna dostawa szczepionek z Agencji Rezerw Materiałowych dotarła do szpitali w poniedziałek. Placówki dostały za mało dawek względem ich potrzeb na cały tydzień, ale szczepionki można zamawiać tylko raz w tygodniu. Tym razem nasze szpitale zamówiły 5610 dawek, ale nie mamy pewności, czy taka ilość faktycznie dotrze do szpitali – tłumaczy zastępczyni Rafała Trzaskowskiego.