Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy powołującej nowy organ państwowy. Mowa o Radzie Wolności Słowa, która ma pomóc Polakom w walce z blokowaniem treści i kont w mediach społecznościowych. Szczegóły projektu przedstawił w piątek na konferencji Zbigniew Ziobro.
– Wolność słowa i wolność debaty są istotą demokracji. Zaprzeczeniem tych wolności jest cenzura – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Dodał, że obecnie dyskusje wielu Polaków toczą się w internecie i mediach społecznościowych. Dlatego też powinni oni mieć w nich zagwarantowane "podstawowe prawa, gwarantujące respektowanie ich swobód obywatelskich i wolności, o których mówi i które gwarantuje im polska konstytucja".
– Dziś nie ma skutecznych narzędzi, które by na to pozwalały. Dziś media społecznościowe same decydują, jakie treści będą cenzurowane, usuwane, jakie konta będą blokowane – stwierdził Ziobro.
Minister sprawiedliwości jest jednak zdania, że niezbędne było "rozpoczęcie prac nad ustawą, która stworzy narzędzia pozwalające na zagwarantowanie podstawowych wolności polskim obywatelom w obszarze internetu".
– Dlatego wprowadzamy regulacje do projektu, jeszcze projektu, które pozwolą w sposób skuteczny zapobiec zagrożeniu, które niesie nieuregulowanie tej materii i pozostawienie prawa do dowolnych, arbitralnych decyzji – poinformował Ziobro.
Rada Wolności Słowa
Co zawiera projekt? Powołanie Rady Wolności Słowa, w której łącznie z przewodniczącym zasiądzie pięciu członków. Na sześcioletnią kadencję większością 3/5 głosów powoływać ma ich Sejm. Rada ta będzie stała na straży przestrzegania przez wszelkie media społecznościowe działające na terenie Rzeczypospolitej konstytucyjnego prawa do korzystania z wolności słowa.
– Rada Wolności Słowa będzie rozpatrywała odwołania użytkowników od treści, które zostały przez serwisy społecznościowe usunięte, bądź została ograniczona do nich dostępność – tłumaczył odpowiedzialny za projekt wiceminister Sebastian Kaleta. Projekt ma niedługo trafić do konsultacji społecznych.