Nowa mutacja koronawirusa sprawiła, że niemieckie władze na poważnie wzięły walkę z covid-19. W samolotach oraz na lotniskach nie będzie wolno nosić ani przyłbic, ani zwykłych maseczek z materiału, ani szalików lub chust zasłaniających usta i nos. Pasażerowie Lufthansy, linii lotniczych Austrian, Swiss i Brussels będą zobowiązani do noszenia masek FFP-2, N95 /KN95 lub chirurgicznych. Bezpłatne egzemplarze mają zapewnić obywatelom niektóre landy.
Niemcy wprowadzają zakaz używania maseczek materiałowych na lotniskach i w samolotach od 1.02.2021 r.
W liniach Lufthansa będzie można się posługiwać wyłącznie maseczkami FFP-2, N95, KN95 lub chirurgicznymi.
Władze Bremen będą rozdawały darmowe maseczki FFP-2 mieszkańcom od 15 do 59. roku życia od 1 lutego 2021 r.
Ranking maseczek. Dlaczego maseczki materiałowe i przyłbice są najmniej skuteczne?
Ze względu na wykrycie nieznanej dotąd mutacji wirusa SARS-CoV-2 u kilkudziesięciu osób w Bawarii, władze poszczególnych landów zaczęły wprowadzać dodatkowe restrykcje sanitarne związane z pandemią covid-19 ograniczając możliwość posługiwania się najmniej skutecznymi metodami ochrony przed zakażeniem koronawirusem.
W miejscach publicznych, sklepach i transporcie publicznym w niektórych landach już obowiązuje zakaz noszenia maseczek z materiału, chust czy przyłbic, które zastąpiono najlepiej chroniącymi przed infekcją (zgodnie z wynikami badań) maskami chirurgicznymi lub FFP-2 / N95.
W niemieckich samolotach nie będzie wolno nosić maseczek materiałowych i przyłbic
Na zmiany zdecydowały się także linie lotnicze należące do Federalnego Związku Niemieckiej Gospodarki Lotniczej (BDL), do której należy grupa kapitałowa Lufthansa, a także współpracujące z tą organizacją linie Austrian, Swiss i Brussels.
Zgodnie z nowymi procedurami od 1 lutego 2021 roku wszyscy pasażerowie korzystający z tych przewoźników będą mieć obowiązek, by w trakcie lotu oraz podczas przebywania na lotnisku posługiwać się takimi maseczkami jak:
maseczki FFP-2
maseczki N95 / KN95
maseczki chirurgiczne
Odstępstwo od tej normy będzie możliwe wyłącznie w przypadku osób, które po wypełnieniu odpowiednich formularzy przedstawią potwierdzone przez lekarza zaświadczenie oraz negatywny wynik testu na covid-19 zrobiony w ciągu ostatnich 48 godzin.
Niemcy rozdają darmowe maseczki FFP-2 mieszkańcom
Władze niektórych landów już zapowiedziały, że od początku lutego zaczną rozsyłanie darmowych maseczek FFP-2 do mieszkańców. W Bremie ogłoszono, że otrzymają je wszystkie osoby w wieku od 15 do 59 lat. Pozostałe osoby powyżej 60. roku życia mogą bowiem korzystać z maseczek, które dofinansowuje Ministerstwo Zdrowia.
Noszenie maseczek materiałowych odradza nawet francuski minister zdrowia Oliver Veran, który zastanawia się nad wprowadzeniem podobnych restrykcji jak Niemcy.
Maseczki z oznaczeniem FFP 1, 2 lub 3 są zaopatrzone w specjalne filtry (im wyższy numer, tym większa ochrona). Maski FFP-2 (podobnie jak N95 lub KN95) są wyposażone w filtr zapewniający około 95-proc. ochronę przed patogenami.
Zgodnie z wynikami badań naukowych maseczki materiałowe, bandany, chusty czy przyłbice są najmniej efektywne w zabezpieczaniu przed ewentualnym zakażeniem.
Nowe mutacje koronawirusa, które mogą być jeszcze bardziej zakaźliwe i agresywne niż poprzednie, stwarzają zagrożenie, że dotychczasowe metody dopuszczane w ramach walki z covid-19 mogą być zbyt mało skuteczne, by zminimalizować ryzyko infekcji.