PASZPORTY POLITYKI 2020 – kto został nagrodzony? [PEŁNA LISTA LAUREATÓW] (2021)
Kto w 2021 roku został nagrodzony prestiżowym PASZPORTEM POLITYKI za 2020 rok? Przedstawiamy aktualną listę zwycięzców. Fot. Instagram.com@legalna.kultura
Reklama.
  • Paszporty Polityki 2020: lista nagrodzonych laureatów z dziedziny literatury, filmu, teatru, sztuk wizualnych, muzyki popularnej i klasycznej, sztuk wizualnych i kultury cyfrowej.
  • Najlepsi twórcy literaccy, filmowi, teatralni, muzycy klasyczni i popularni oraz pozostali kreatorzy kultury w 2020 roku wg "Polityki".
  • Za jakie dzieła nagrodzono laureatów Paszportów "Polityki" 2020? (LISTA)
  • Paszporty "Polityki" od lat wyznaczają trendy w kulturze, a każdy, kto chce wiedzieć, co obecnie warto przeczytać, posłuchać lub obejrzeć, powinien znać listę laureatów tego osobliwego wyróżnienia.
    Jakie dzieła stworzyli artyści, których doceniono za to, co napisali, nagrali, wyreżyserowali czy namalowali w ciągu ubiegłego, 2020 roku? Jak zwykle nie obyło się bez zaskoczeń, a wśród nagrodzonych nie zabrakło niezwykle oryginalnych twórców. Jakich nazwisk nie wypada już nie kojarzyć?

    PASZPORTY POLITYKI 2020 – lista laureatów

  • LITERATURA: Mira Marcinów (ur. 1985), filozofka, doktor psychologii i adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Doceniono jej debiut prozatorski "Bezmatek" (Wyd. Czarne) – opowieść o życiu, umieraniu i żałobie w kontekście wyjątkowej, intensywnej i skomplikowanej relacji pomiędzy matką a córką.
  • FILM: Piotr Domalewski (ur. 1983), reżyser "Jak najdalej stąd" (2020) i "Cicha Noc", scenarzysta, dramaturg, aktor, laureat "Złotych Lwów" na Festiwalu w Gdyni i 10 Orłów:
  • Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji.

  • TEATR: Justyna Sobczyk i Teatr 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem:
  • Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym.

    Laureatka Paszportu "Polityki" jest rodzoną siostrą posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, która już wczoraj pochwaliła się rodzinnym sukcesem na Twitterze.
    Justyna Sobczyk od lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i reżyseruje spektakle z udziałem amatorów traktujących występy jak formę terapii pomagającej im przezwyciężyć bariery, z jakimi muszą się na co dzień borykać.
  • SZTUKI WIZUALNE: Małgorzata Mirga-Tas (ur. 1978), malarka, która sama o sobie mówi, że jest nie tylko artystą, ale także Polką i Romką. W jej wyrazistych i pełnych ornamentów dziełach można zauważyć elementy etnograficzne okraszone bogactwem kolorów.
  • Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów.

  • MUZYKA POPULARNA: Siksa, czyli punkowo-performerski duet z Gniezna złożony z Alex Freiheit (ur. 1990) i basisty Buriego (ur. 1987), nominowani za najnowszy album "Zemsta na wroga", odwołujący się do walki z seksizmem i uprzedzeniami:
  • Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.

  • MUZYKA POWAŻNA: Ania Karpowicz (ur. 1983) flecistka z Warszawy, nagradzana na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, od 2013 roku związana z grupą Hashtag Ensemble, występująca m.in. na festiwalu WarszeMuzik, w czasie którego w tle kamienic otaczających getto grane są utwory polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia.
  • Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny.

    KULTURA CYFROWA: Different Tales, czyli: Marta Malinowska, Artur Ganszyniec i Jacek Brzeziński tworzących jak sami twierdzą "interaktywną prozę", której efekty można podziwiać m.in. w "Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest".
    Zespół młodych twórców wyróżniono przede wszystkim:

    Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo.

  • KREATOR KULTURY: Lech Janerka i Bożena Janerka, czyli rockowe małżeństwo z Wrocławia. Lidera zespołu "Klaus Mitffoch" i wiolonczelistkę połączyła nie tylko muzyczna pasja, ale także niezależność i walka o wolność. W tym roku doceniono tę oryginalną parę:
  • Za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś.

    Warto też wspomnieć o tym, że po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną w kategorii "Kultura zdalna", którą przyznano dyrektorowi festiwalu Millenium Docs Against Gravity, Arturowi Liebhartowi za błyskawiczne przystosowanie się do trudnych warunków panujących w kulturze w czasie pandemii covid-19.
    logo