Powiśle, Praga-Północ i Długie Ogrody. Dzielnice, których kulturowe bogactwo przyciąga ducha moderny
Marcin Długosz
15 lutego 2021, 06:23·6 minut czytania
Publikacja artykułu: 15 lutego 2021, 06:23
Kiedy większość czeka na to, aż ceny nieruchomości spadną, doświadczeni inwestorzy planują, jak pomnożyć kapitał przy rosnącej inflacji i niepewnej sytuacji na giełdzie. Gdzie szukają okazji? W rewitalizowanych miejscach z duszą, w których kwitnie kultura i sztuka. W ślad za takim rozwojem zawsze podąża biznes. Dzięki temu lokalizacje te z czasem zyskują na wartości. Przykładami dynamicznie rozwijających się dzielnic w Warszawie są Powiśle i Praga.
Reklama.
Leżą po obu brzegach Wisły. Dzieli je rzeka, ale łączą wspólne doświadczenia (przemysłowe dziedzictwo), zwarta zabudowa oraz postępująca modernizacja. Powiśle i Praga-Pólnoc, dwie nadwiślańskie dzielnice Warszawy, to nie tylko miejsca do rekreacji, gdzie można się poczuć... turystą we własnym mieście, ale także punkty na mapie stolicy, w których coraz więcej ludzi chce zamieszkać.
Co przyciąga inwestorów do tych okolic? I dlaczego rośnie liczba chętnych pragnących w tych właśnie zakątkach stolicy wieść swoje codzienne życie? Wyjaśniamy, czym urzekają obie wyjątkowe dzielnice Warszawy. A także wskazujemy, gdzie poza Warszawą warto szukać takich miejsc?
Powiśle
Na początku mały łyk historii. Pierwsza wzmianka o Powiślu pochodzi z dokumentu wydanego przez Bolesława Śmiałego w 1065 roku w kontekście handlu wiślanego. W późniejszym okresie ten obecnie jeden z 8 obszarów MSI warszawskiego Śródmieścia był pierwszą dzielnicą przemysłową Warszawy.
Choć dopiero powojenna odbudowa zmieniła oblicze tej dzielnicy, to swoje najlepsze dni Powiśle przeżywa przez ostatnie dwie dekady. Dziś stare i piękne kamienice sąsiadują tu z nowoczesnymi apartamentowcami, a miasto i biznes podejmuje szereg inicjatyw, by zagospodarować poprzemysłowe tereny czy przywrócić świetność historycznym obiektom takim jak np. legendarna Elektrownia Powiśle, czy wpasować w dzielnice nowoczesne apartamenty jak modernistyczną Modernę Powiśle.
Dumą mieszkańców stolicy są znajdujące się na odcinku m.in. Powiśla bulwary wiślane. To popularne miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe, oferujące dostęp do pływających restauracji i barów, cieszy się też niemałym zainteresowaniem turystów. Przez Powiśle przechodzą szlaki i ścieżki rowerowe łączące Ursynów z Żoliborzem, a także z Pragą-Północ.
Nową erę Powiśla rozpoczęło wybudowanie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z umieszczonym na dachu ogrodem, idealnym na lekturę książki, rodzinny piknik czy sesję fotograficzną (ogród to doskonały punkt widokowy na miasto). Kolejną perełką dzielnicy jest Centrum Nauki Kopernik, instytucja kulturalna oferująca gościom nowoczesne laboratoria edukacyjne, multimedialne planetarium i fascynujące wystawy!
Przy największym centrum nauki w Polsce wybudowano jedną ze stacji II linii metra. Skoro mowa o kulturze, to godnym uwagi obiektem jest również Teatr Ateneum, istniejący od 1930 roku teatr dramatyczny znajdujący się w samym sercu warszawskiego Powiśla. To tu niedaleko "zamieszkała" też Warszawska Syrenka, jeden z dwóch głównych pomników postaci symbolizującej stolicę Polski.
Coraz bogatsza oferta kulturalna sprawia, że dzielnica ta staje się tętniącym życiem modnym miejscem, w którym chce się przebywać i które przyciąga jak magnes. A ci, którzy pragną tu zamieszkać, skłonni są zapłacić wysoką cenę za metr kwadratowy. Dlatego, że mają świadomość, iż apartamenty w inwestycjach takich jak Moderna Powiśle to nieruchomości, których wartość będzie z czasem rosła. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że gdy popyt będzie stały, zniknie problem z ewentualną późniejszą sprzedażą. Tylko pytanie, czy ktoś będzie chciał sprzedać swój apartament w tak ciekawym miejscu?
Gdzie konkretnie? Niespełna 300 kroków od powiślańskiego brzegu Wisły wznosi się apartamentowiec Moderna Powiśle. Obiekt, położony na granicy pomiędzy strefą oszałamiającej współczesnej architektury przy Wybrzeżu Kościuszkowskim a obszarem zwartej, miejskiej zabudowy. Kameralny 5-kondygnacyjny budynek mieści w sobie 51 komfortowych apartamentów. Przestrzeń wspólna budynku wpisuje się w nurt modernizmu, czerpiąc inspiracje z bliskości Wisły i dynamiki jej wodnego żywiołu.
Praga-Północ
Pierwsza wzmianka o intensywnie rewitalizowanej dziś dzielnicy pochodzi z 1432 roku. Kiedyś była ona odrębnym od Warszawy miastem (takie prawa nadał jej w 1648 król Polski Władysław IV). Do stolicy została przyłączona w 1791 roku. Dziś historyczna Praga znajduje się w obrębie Pragi-Północ. Wielokrotnie powiększana przez kolejne dziesięciolecia dzielnica to miejsce z duszą i charakterem, które docenił "The Independent", umieszczając warszawską Pragę w towarzystwie wiedeńskiego Mariahilfu czy północnego Amsterdamu w dziesiątce "najfajniejszych dzielnic" w Europie.
Jak śpiewał klasyk, tu się spełniają sny. Również te o własnych czterech kątach. Niezniszczone podczas wojny kamienice, podwórka, bramy, kapliczki i brukowane ulice podtrzymują zabytkowe oblicze Pragi, która śmiało otwiera się jednak na "towarzystwo" nowoczesnych inwestycji – budynków mieszkalnych czekających na tych, którzy w życiu poszukają zarówno autentyzmu, jak i nowych idei. Każdy, kto tam trafia, zakochuje się w tym pełnym kontrastów miejscu.
Centralnym punktem dzielnicy jest plac Wileński, w pobliżu którego znajduje się dworzec kolejowy Warszawa Wileńska (w kompleksie z centrum handlowym Galeria Wileńska) i stacja metra Dworzec Wileński. To tu bije serce Starej Pragi z zachowaną zabudową, z której część pamięta jeszcze czasy zaborów! Oś tego wyjątkowego miejsca stanowi urbanistyczny fenomen, czyli ulica Targowa, przy której znajdują się zabytkowe kamienice.
To przy tej ulicy stoi najstarszy zachowany murowany dom mieszkalny na Pradze, w którym ma swoją siedzibę Muzeum Warszawskiej Pragi. Znajduje się tam również słynny Bazar Różyckiego, który zachował elementy dawnego folkloru warszawskiego. A w starych praskich kamienicach oraz opuszczonych murach fabryk powstają galerie i centra sztuki. To jak można zagospodarować zamknięte obiekty, pokazuje m.in. Centrum Praskie Koneser, kulturalno–rozrywkowe centrum, w których swój kampus otworzył Google!
Wzdłuż rzeki w rejonie dawnej historycznej Pragi znajduje się wpisany do rejestru zabytków Park Praski i warszawski Miejski Ogród Zoologiczny, trzecie największe pod względem powierzchni zoo w Polsce. Sama Praga jest coraz przyjaźniejsza komunikacji rowerowej: z rosnącą liczbą ścieżek, kontrapasów i kilkudziesięcioma stacjami miejskich rowerów..
Nic więc dziwnego, że Praga staje się coraz popularniejsza jako miejsce do zamieszkania. Jedną z ostatnich inwestycji, w którą warto włożyć kapitał, jest Praska Moderna, neomodernistyczna, biała kamienica u zbiegu ulic Targowej, Marcinkowskiego i Sprzecznej. Tu historia przenika się z nowoczesnością, przedwojenną kamienicę bowiem odrestaurowano i otoczono współczesną architekturą. Całość tworzy wyrafinowaną kompozycję, która mocno wyróżnia się na tle ulicy, jednocześnie się z nią "stapiając".
Szczęśliwców, którzy zamieszkają w tych 35 apartamentach, czekają niezwykłe chwile codziennego obcowania z niesamowitą tkanką miejską Pragi, jej kulturą i bogactwem. A gdyby chcieli wybrać się w inne rejony Warszawy, to polecamy komunikację miejską – Praska Moderna jest świetnie skomunikowana. Do najbliższej stacji metra idzie się 3 minuty, a pobliskie przystanki tramwajowe i autobusowe obsługują po kilkanaście linii.
Scala Apartamenty
Szukając okazji inwestycyjnych i niezwykłych miejsc z duszą i charakterem, warto wybrać się nie tylko do Warszawy, ale także Gdańska. W jednym z rankingów najlepszych miejsc do życia stolica województwa pomorskiego znalazła się w pierwszej 30 miast europejskich. W parze z możliwością rozwoju zawodowego i wysokich zarobków idą tu atrakcyjne warunki życia, którym sprzyjają budowane apartamentowce, rozrastające się centra biznesowe, rewitalizowane dzielnice oraz bogata oferta kulturalno-rozrywkowa.
Wśród miejsc odzyskujących dawny blask warto wskazać Długie Ogrody. Ta wschodnia część dzielnicy Śródmieście w Gdańsku, granicząca z Nową Motławą, może pochwalić się sięgającą późnego średniowiecza historią. W późniejszym okresie obszar ten, którego wizytówką były wąskie i ciągnące się za domami ogrody, stał się znany za sprawą Teatru Wilhelma z restauracyjnym zapleczem. Ową "świątynię sztuki" polecały wszystkie ówczesne przewodniki po Gdańsku. Niestety kres jej żywotowi położył pożar w 1933 roku.
Jeśli byliście na Długiej kilka lat temu, to teraz gdy wybierzecie się do tego hanzeatyckiego miasta, doświadczycie szoku. Zabudowa Wyspy Spichrzów zmieniła oblicze tego miejsca, które dzięki nowym restauracjom, foodhallowi i wydarzeniom artystycznym tchnęło ponownie życie w te okolice. Niedaleko, bo 900 metrów od Neptuna, na terenie dawnego teatru, powstaje wyjątkowe osiedle – Scala.
Nazwa tej ambitnej i rozbudowanej inwestycji deweloperskiej nawiązuje do istniejącego tu niegdyś wspomnianego już teatru, któremu takie miano nadano w 1930 roku. Na rynku nieruchomości wprowadza ona niecodzienną ofertę. Mieszkania sprzedawane są bowiem w Modelu M – wykończeniu pod klucz wliczonym w cenę metra kwadratowego. To eksperyment, który jak dotąd dobrze się sprawdza, bo widać spore zainteresowanie tym rozwiązaniem przez osoby marzące o własnej przystani życiowej z całej Polski.
Przepis na inwestowanie
Na takie inwestycje jak Moderna Powiśle, Praska Moderna czy Scala Apartamenty trzeba spojrzeć nie tylko jako jeden ze środków do ożywiania pod względem gospodarczym, społecznym i kulturalnym zabytkowych miejsc z ciekawą historią, ale także jako świetny sposób na biznes. Zarówno dla dewelopera, który może wrzucić do swojego portfolio prorozwojową dla otoczenia inwestycję, jak i przyszłego lokatora, który zakupiony elegancki apartament może przeznaczyć na przynoszący dodatkowy dochód wynajem.