Nieprawdopodobne zdarzenie miało miejsce w Ameryce Południowej. Kobieta w Kolumbii urodziła bliźnięta, które mają dwóch różnych ojców. Mąż kobiety zażądał przeprowadzenia badań, gdyż wątpił, że bliźniaki są jego biologicznymi dziećmi. Okazało się, że jego wątpliwości były uzasadnione... w połowie. Naukowcy wyjaśniają, że zjawisko jest nietypowym przypadkiem nadpłodnienia, czyli. superfekundacji.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Cadena Ser, hiszpańska stacja radiowa doniosła we wtorek, że zespół specjalistów z Uniwersytetu Narodowego w Bogocie (UNAL) potwierdził, iż tylko jedno z bliźniąt jest biologicznym dzieckiem mężczyzny.
Bliźniaki mają różnych ojców. Czym jest zjawisko superfekundacji?
Dr Lilian Andrea Casas wyjaśniła w kolumbijskiej gazecie "El Espectador", że drugie z bliźniąt jest wynikiem pozamałżeńskiego stosunku matki. Ekspertka z Bogoty wytłumaczyła, że ten przypadek jest przejawem zjawiska nadpłodnienia, czyli tzw. superfekundacji. Dochodzi do niej, gdy różne komórki jajowe z jednego cyklu owulacji są zapładniane nasieniem z oddzielnych stosunków płciowych, które odbywają się w krótkim okresie czasu.
Dr Casas nadzorowała badanie i potwierdziła niebywałe zjawisko. Oznajmiła, że superfekundacja zdarza się bardzo rzadko. Ekspertka wykluczyła również możliwość pomyłki podczas testu na ojcostwo.
– Badanie wykonaliśmy zgodnie z procedurą. (…) Okazało się, że tylko jeden z bliźniaków jest rodzonym dzieckiem mężczyzny, który domagał się testu na ojcostwo – wyjaśniła dr Casas.
Przedstawiciel uniwersytetu w stolicy Kolumbii, gdzie przeprowadzono badania, powiedział, że według statystyk międzynarodowych zjawisko nadpłodnienia występuje raz na 39 tys. przypadków.