TK: za dzień wolny w święto przysługuje wolne. – Ucierpią na tym pracownicy – ostrzega ekspert

Trybunał Konstytucyjny uznał, że pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny
Trybunał Konstytucyjny uznał, że pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku "Solidarności". Za dzień wolny od pracy, który wypadnie w święto, przysługuje dodatkowy dzień wolny. "To cios w Polską gospodarkę" - alarmuje przedstawiciel polskich pracodawców. Twierdzi, że będziemy krócej pracować, ale tez mniej zarabiać.


Jeśli święto przypadnie w nasz wolny dzień pracy, mamy prawo do dodatkowego dnia wolnego – orzekł Trybunał Konstytucyjny. W zeszłym roku pracodawcy zostali zwolnieni obowiązku oddawania dnia wolnego dzięki zwolnieniu z obowiązku pracy Trzech Króli. Święto zostało, a obowiązek wróci. Sędziowie oznajmili, że zabieranie dnia wolnego Polakom jest sprzeczne z konstytucją.


Jeremi Mordasewicz
PKPP Lewiatan

To cios w Polską gospodarkę. Przez jeden dzień przemysł i handel nie działają. To pociągnie za sobą milionowe straty. Zmniejszy się stopa zwrotu, a inwestycje będą mniej opłacalne

Pracowniczy raj
Zwykli pracownicy cieszą się, lecz pracodawcy alarmują. – Nie nazywam wyroku trybunału skandalem, bo już przy wprowadzaniu wolnego święta Trzech Króli pojawiały się wątpliwości, co do zgodności nowych przepisów z Konstytucją – mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Dodaje, że wszystkiemu winni są politycy, zwłaszcza ci prawicowi.

– Chcieli przypodobać się wyborcom, prezentując im dzień wolny. Jednocześnie my, pracodawcy, alarmowaliśmy, jakie mogą być tego konsekwencje. Politycy chcieli zrekompensować nam to, właśnie uchyleniem obowiązku "oddawania" pracownikowi dodatkowego dnia wolnego. Tymczasem okazuje się, że jest to niezgodne z konstytucją – tłumaczy Jeremi Mordasewicz.


Dogonić Europę
Ekspert zaznacza, że nie ma się z czego cieszyć. – To cios w polską gospodarkę. Przez jeden dzień przemysł i handel nie działają. To pociągnie za sobą milionowe straty. Zmniejszy się stopa zwrotu, a inwestycje będą mniej opłacalne – mówi Jeremi Mordasewicz. Zaznacza też, że skoro w jesteśmy na 22. miejscu pod względem
dochodów wśród krajów UE, to powinniśmy być również na 22. miejscu pod jeśli chodzi o ilość dni wolnych. Tymczasem w tym drugim rankingu zajmujemy 13. pozycję.

Nie ma nic za darmo
– Jeśli jesteśmy biedni, to powinniśmy więcej pracować, by dogonić Europę – kwituje Jeremi Mordasewicz. Zaznacza też, że zwykły pracownik nie do końca na tym skorzysta. – Pracodawcy będą musieli zapłacić pracownikom za ten dzień wolny. Mamy w roku ponad 200 dni pracy. Przypuśćmy, że średnia dniówka to 150 złotych. To mały odsetek dochodów firmy – mówi Jeremi Mordasewicz. – Pracodawcy oczywiście nie obniżą
Jeremi Mordasewicz
PKPP Lewiatan

Jeśli jesteśmy biedni, to powinniśmy więcej pracować, by dogonić Europę.Pracodawcy oczywiście nie obniżą wynagrodzeń. Ale będą chcieli sobie jakoś zrekompensować tę stratę, w związku z tym zredukują podwyżki wynagrodzeń

wynagrodzeń. Ale będą chcieli sobie jakoś zrekompensować tę stratę, w związku z tym zredukują podwyżki wynagrodzeń pracowników – dodaje ekspert. Tłumaczy, że choć na tym polu pracodawcy odrobią swoje straty, bo zastoju w dochodach, jaki powoduje dzień wolny, nic im nie zwróci.

To nie świadczy też dobrze o atrakcyjności Polski pod względem inwestycyjnym. – W Rumunii jest pięć dni wolnych mniej. Inwestor będzie kalkulował, gdzie bardziej opłaca mu się założyć np. fabrykę. Niewykluczone, że wybierze Rumunię, bo obywatele tego kraju pracują dłużej – mówi ekspert.

Zobacz też: Trzynaście wolnych dni w roku to... wcale nie tak dużo. Ile wolnego mają Europejczycy?

Prezent na koszt pracownika
Jeremi Mordasewicz
PKPP Lewiatan

Politycy nie mogą dać ludziom takiego prezentu. Obywatele sami go sobie kupili, a zapłacili mniejszymi podwyżkami swoich wynagrodzeń. Jeśli ktoś myśli, że może pracować mniej i zarabiać takie same pieniądze, grubo się myli

– My, pracodawcy, nie jesteśmy źli na Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie wyjaśnili po prostu kwestie od początku wątpliwe. Oskarżenia kierujemy do polityków – mówi Jeremi Mordasewicz. – Politycy nie mogą dać ludziom takiego prezentu. Obywatele sami go sobie kupili, a zapłacili mniejszymi podwyżkami swoich wynagrodzeń. Jeśli ktoś myśli, że może pracować mniej i zarabiać takie same pieniądze, grubo się myli – ekspert. Dodaje, że politycy powinni teraz poznać konsekwencje swoich decyzji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
0 0Komendant policji stracił stanowisko. Powód? Rozsyłał memy wyśmiewające PiS
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy