
Gdzie i ile ustawowego wolnego?
Belgia 24 /
Bułgaria 15 /
Czechy 12 /
Dania 11 /
Niemcy 9 /
Estonia 12 /
Irlandia 10 /
Grecja 12 /
Hiszpania 9 /
Francja 11 /
Włochy 10 /
Cypr 15 /
Łotwa 15 /
Litwa 15 /
Luxemburg 10 /
Węgry 17 /
Malta 14 /
Holandia 9 /
Austria 13 /
Polska 13 /
Portugalia 13 /
Rumunia 11 /
Słowenia 12 /
Słowacja 14 /
Finlandia 12 /
Szwecja: 13 /
Walia/Anglia: 9 /
Północna Irlandia: 11 /
Szkocja: 10
CZYTAJ WIĘCEJ
Choć z naszymi 13 dniami mieścimy się w tej normie, to wcale nie jesteśmy w czołówce rankingu. Liderami są Belgowie, którzy mają aż 24 dni słodkiego leniuchowania. Długim wypoczynkiem poza urlopem mogą się cieszyć również Węgrzy, którzy mają aż 17 dni dodatkowego wolnego. To dużo w porównaniu z innymi państwami Europy. Z zazdrością na Belgów i Węgrów muszą patrzeć Niemcy, Hiszpanie, Holendrzy i Anglicy, którym przypada zaledwie 9 dni ustawowej laby.
Mieszkańcy południowych Niderlandów z pewnością są szczęściarzami. Obcokrajowcy mogą im tylko pozazdrościć. W Belgii dosyć często mają miejsce różne święta i coroczne imprezy - od procesji religijnych przez karnawały, po festiwale jazzowe i tym podobne - podaje portal belgia.net. Belgowie nie pracują w Nowy Rok i Wielkanoc. 1 maja również obchodzą Święto Pracy, podczas którego wyjazdy poza miasto nie należą do rzadkości. Do tego dochodzą takie święta jak Święto Wspólnoty Flamandzkiej (11 lipca), Święto Narodowe (21 lipca) i Dzień Żołnierza (11 listopada).
Polska jak i Austria, Portugalia i Szwecja
Często pojawiają się opinie, że Polska ma zbyt dużo dni wolnych od pracy. Ale, jak się okazuje, 13 dni laby mają także trzy inne europejskie państwa. Co ciekawe tam również pojawiają się głosy sprzeciwu przeciw nadmiernemu ustawowemu wypoczynkowi.
Jednak nie każdy ma tyle szczęścia, co Belgowie, czy choćby Polacy. Niemcy, podobnie jak Hiszpanie, Holendrzy i Anglicy, muszą zadowolić się dziewięcioma dniami wolnego. Nasi sąsiedzi z zachodniej granicy obchodzą Święto Trzech Króli. Podobnie jak my dzisiaj, cieszą się z obchodów majowych. 7 października świętują ważne wydarzenie, jakim jest Dzień Zjednoczenia Niemiec. Z tej okazji w niemieckich miastach odbywają się pikniki i różne koncerty, na które licznie przybywają mieszkańcy.
W 2011 roku do polskiej listy dni ustawowo wolnych od pracy dołączył 6 stycznia - święto Trzech Króli, dzięki czemu mamy aż - a może tylko - 13 dni wolnego. W bieżącym roku 1 i 3 maja są dla nas niezwykle łaskawe - to dzięki nim co niektórzy mogą cieszyć się wyjątkowo długą majówką. Niestety mniej korzystny - ale wciąć nienajgorszy - układ czeka nas 15 sierpnia, podczas Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święta Wojska Polskiego. Ci, którzy pomyślą wcześniej, mogą wziąć dwa dni urlopu i zniknąć z pracy na pięć dni.