Reklama.
Sprawdzą się doskonale na pajdzie świeżego chleba, ale także jako kolorowy dodatek do sałatek i wege lunchy. Te warzywne pasty to istna bomba witaminowa! Przypadną do gustu nie tylko wege maniakom, ale także mięsożercom, bo są zwyczajnie przepyszne. Twoje śniadaniowe kanapki będą wyglądać i smakować jak z najlepszej wegańskiej kawiarni, a do tego zrobisz je zupełnie sam w 5 minut!
Składniki na 1 średnią miseczkę:
- 200 g tempehu wędzonego albo tofu wędzonego [dostępne w Lidlu]
- 1 cebulka szalotka
- 1 ogórek kiszony
- garść szczypiorku
- 3 łyżki majonezu wegańskiego
- 1 łyżka musztardy np. dijon
- sok z połowy cytryny
- 1 lub 2 łyżeczki sosu sojowego
- sól i pieprz
1. Tofu wędzone lub tempeh pokroić na grube plastry i wrzucić na rozgrzaną patelnię z kilkoma kroplami oleju. Smażyć, przewracając aż obie strony się zarumienią.
2. W tym czasie siekamy drobno szalotkę, ogórka kiszonego oraz szczypiorek. Podsmażony tempeh lub tofu przekładamy do miski, dodajemy majonez, sos sojowy, sok z cytryny, musztardę, sól oraz czarny pieprz i blendujemy delikatnie, tak aby nie zrobiła się zbyt gładka papka, tylko jednak żeby były wyczuwalne drobne kawałeczki.
3. Do masy wrzucamy pokrojoną cebulkę, ogórka oraz zioła i dokładnie mieszamy. Koniecznie próbujemy i doprawiamy więcej, jeśli jest taka potrzeba. Wkładamy do schłodzenia do lodówki.
Składniki na jedną miskę:
- 1 puszka fasoli lub 1,5 szklanki ugotowanej fasoli
- 2 cebule
- 3 suszone śliwki
- 1 łyżka sosu sojowego
- 2 liście laurowe
- 1 ziele angielskie
- 1 jałowiec
- 1 goździk
- 1/2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżeczka chili
- 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
- sól i czarny pieprz
- olej
1.Cebulę posiekać w kostkę, na patelni rozgrzać olej i dodać posiekaną cebulkę wraz z zielem, jałowcem, goździkiem i liśćmi laurowymi. Smażyć na małym ogniu do czasu, aż cebulka będzie złota.
2. Fasolę odcedzamy z zalewy, płuczemy i blendujemy razem z sosem sojowym, majerankiem, szczyptą pieprzu, soli i 1/4 szklanki zimnej wody, a następnie odstawiamy. Śliwki pokroić na małe kawałki.
3. Usuwamy większość przypraw z podsmażonej cebuli, a potem wrzucamy ją razem ze śliwkami do zmiksowanej fasoli i blendujemy delikatnie, tak żeby kawałki były jednak wciąż wyczuwalne. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a potem wstawiamy do lodówki na godzinę. Do podania koniecznie dodać ogórka kiszonego lub małosolnego jak kto woli.
Składniki na jedną miskę:
- 1 kostka tofu naturalnego
- 1 łyżeczka płatków drożdżowych
- 3 lub 4 łyżki majonezu wegańskiego (można dostać w Lidlu)
- 3 łyżeczki musztardy np. miodowej
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka soli himalajskiej
- duża szczypta czarnego pieprzu
- garść posiekanego szczypiorku
W szklance wymieszać majonez, musztardę, kurkumę, szczyptę pieprzu oraz sól. Tofu pokroić na mniejsze kostki, żeby łatwiej je zblednować. Dodajemy przyprawiony majonez i płatki drożdżowe. Miksujemy na gładką masę, a nastepnie przekładamy do miski, obsypujemy posiekanym szczypiorkiem i wkładamy do lodów na godzinę.
Składniki na jedną miskę:
- 1 kg dyni Hokkaido lub dyni piżmowej
- 1 cebula
- 1 mała łyżeczka płatków chili
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 5 pomidorów suszonych
- 2 ząbki czosnku
- świeża natka pietruszki
- oliwa
- sól i pieprz czarny
1. Rozgrzać piekarnik do 200 stopni. Dynię pokroić na mniejsze kawałki, wydłubać pestki ze środka, posmarować olejem, posypać solą i wrzucić do piekarnika. Piec przez około 40 minut, aż dynia będzie super miękka.
2. Upieczoną dynię należy wyjąć i poczekać aż wystygnie. W tym czasie siekamy cebulę, pietruszkę i czosnek, po czym na rozgrzaną patelnię z kilkoma kroplami oliwy wrzucamy samą cebulę. Doprawimy solą i podsmażamy do miękkości, a wtedy dorzucamy czosnek, pietruszkę i chili. Trzymamy na ogniu, mieszając przez minutę i ściągamy z kuchenki.
3.Upieczoną dynię przekładamy do miski, dodajemy ocet balsamiczny, suszone pomidory, sól, kilka kropel oliwy oraz czarny pieprz i dokładnie blendujemy na gładką masę. Ostatni krok to przełożenie zawartość patelni do pasty i staranne wymieszanie. Spróbować i ewentualnie doprawić jeszcze solą. Schłodzić przez godzinę w lodówce.
Składniki na jedną miskę:
- 1 szklanka suchej ciecierzycy
- 1/2 szklanki tahiny
- 1 ugotowany burak (dostępne w Lidlu)
- sok z połowy cytryny
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka cukru
- sól i czarny pieprz
- do podania ewentualnie oliwa, natka pietruszki i czarnuszka
1. Ciecierzycę zalewamy dużą ilością zimnej wody, dodajemy tam łyżeczkę sody oczyszczonej i pozostawiamy na noc. Po nocy moczenia cedzimy ciecierzycę, płuczemy i zalewamy ponownie świeżą wodą z dodatkiem sody. Gotujemy na średnim ogniu i zgarniamy pianę, która będzie tworzyć się na powierzchni. Gotujemy ciecierzycę około 50 minut, tak żeby była w środku super miękka.
2. Ugotowaną ciecierzycę płuczemy w zimnej wodzie, dodajemy tahinę, cukier, buraka, sok z cytryny i czosnek, a następnie blendujemy aż hummus będzie kremowy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Do podania użyj ewentualnie czarnuszki i oliwy.
Składniki na jedną niewielką miskę:
- 1 szklanka nasion słonecznika (moczymy przez noc w wodzie)
- kilka orzechów nerkowca (moczymy przez noc w wodzie)
- 3 łyżki stołowe mleka roślinnego niesłodkiego
- 2 łyżki stołowe płatków drożdżowych
- 3 łyżki stołowe wody z ogórków kiszonych
- sok z połowy cytryny
- 1 ząbek czosnku
- 6 rzodkiewek
- 1 cebulka dymka
- garść posiekanego szczypiorku
- sól i czarny pieprz
Odcedzić namoczone orzechy i nasiona słonecznika. Wrzucić do blendera wszystkie składniki poza rzodkiewką, cebulką i szczypiorem, a następnie intensywnie blendować aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Umyte rzodkiewki, dymkę i szczypiorek siekamy drobno, dorzucamy do miseczki i mieszamy z twarożkiem. Dopraw do smaku solą i pieprzem, a potem włóż na godzinę do lodówki. Do podania możesz ewentualnie dodać trochę świeżego koperku.
Składniki na małą miskę:
- 1 szklanka zielonego groszku (mrożony lub świeży)
- 1/2 cebulki szalotki
- 6-8 listków świeżej mięty
- 2 ząbki czosnku
- 1-2 łyżki oliwy
- sól i czarny pieprz
Do garnka wlać wodę i osolić ją, a następnie dodać groszek. Czekamy aż woda zacznie wrzeć, czekamy 2 minuty, po czym błyskawicznie cedzimy groszek i wkładamy go do lodowatej wody - tak zachowa smak i żywy kolor. Groszek cedzimy z zimnej wody i wrzucamy go do blendera razem z resztą składników. Missujemy na gładką pastę. Próbujemy i doprawiamy solą i pieprzem do smaku.