Ta strategia dzieli Zjednoczoną Prawicę. "Newsweek" o kolejnym sporze w obozie władzy
redakcja naTemat
28 lutego 2021, 20:40·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 lutego 2021, 20:40
W najnowszym numerze "Newsweeka" ukaże się tekst o rządowej strategii odbudowy gospodarki po pandemii. Jak czytamy Nowy Polski Ład – bo tak nazywa się plan – jest przyczyną kolejnego sporu w Zjednoczonej Prawicy.
Reklama.
"Nowy Polski Ład to rządowa strategia, która powstaje w zaciszu gabinetów od paru miesięcy" – pisze Konrad Sadurski w nowym numerze tygodnika "Newsweek". Jeden z bliskich współpracowników Mateusza Morawieckiego powiedział dziennikarzowi, że w ostatnim czasie premier mocno zaangażował się w prace nad planem.
Jakiś czas temu w "Forbesie" pojawiły się informacje dotyczące 16 filarów strategii, dotyczących niemal wszystkich dziedzin życia – m.in. zdrowia, edukacji, inwestycji czy podatków. Jak twierdzi współpracownik Morawieckiego, publikacja jest efektem przecieków, za które odpowiedzialni są politycy Solidarnej Polski.
Początkowo Nowy Polski Ład miał zostać przedstawiony z styczniu, jednak termin ten przesunięto. Komplikacje związane są z oporem ze strony koalicjantów, a zwłaszcza Zbigniewa Ziobry. Minister sprawiedliwości w połowie lutego zablokował w Sejmie projekt ustawy niezbędnej do uzyskania dostępu do unijnych pieniędzy na lata 2021–2027.
"Sprzeciw Ziobry pokazuje, że to premier chciałby dzięki strategii przejąć polityczną inicjatywę. Bez funduszy unijnych nie ma co o tym marzyć. Ale gdy Morawiecki widzi na jednej szali 750 mld zł unijnych funduszy, to Ziobro na drugiej dostrzega zagrożoną suwerenność Polski" – czytamy w tekście Sadurskiego.
Na razie Morawiecki zaprezentował Krajowy Plan Odbudowy, podstawę do otrzymania pieniędzy z unijnego funduszu przeznaczonego na walkę z efektami pandemii. Duże kontrowersje wzbudza zwłaszcza jeden z pomysłów premiera, który miałby być zrealizowany w ramach tego planu.
Nowy numer "Neewsweeka" ukaże się w kioskach 1 marca. Oprócz obszernego artykułu na temat rządowej strategii odbudowy, znajdziecie w nim też m.in. rozmowę z Marcinem Mellerem i Zygmuntem Miłoszewskim.