Francja poluje na wielowiekowe dęby, aby odbudować iglicę Notre Dame. Odbudowa 96-metrowej iglicy, zniszczonej przez pożar w 2019 roku, będzie wymagała do 1000 drzew w wieku od 150 do 200 lat. Ekolodzy są oburzeni i protestują przed wycinką okazów.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Akcja gaszenia pożaru w katedrze Notre Dame trwała od 15 kwietnia 2019 do 16-tego do godziny czwartej nad ranem.
Najbardziej tragicznym momentem, który udało się zarejestrować kamerom podczas akcji, było runięcie iglicy.
W lipcu ubiegłego roku Emmanuel Macron ogłosił, że iglica zostanie zrekonstruowana dokładnie tak, jak była. Oczekuje się, że będzie to wymagało do 1000 dębów w wieku od 150 do 200 lat.
Drzewa muszą być proste, o średnicy 50-90 cm (20-36 cali) i wysokości od 8 do 14 metrów. Należy je ścinać do końca marca, zanim pojawią się soki, w przeciwnym razie drewno będzie zbyt wilgotne. Przed pocięciem na belki pnie będą suszone przez okres do 18 miesięcy.
– Jest to spuścizna dawnej hodowli lasu, nie 20-letnie drzewa, ale bardzo stare. W tym są plantacje, o których decydowali dawni królowie, aby budować statki i zapewnić wielkość francuskiej flocie – powiedziała w "Le Parisien", Dominique de Villebonne, będąca zastępcą dyrektora Narodowego Biura Leśnictwa (ONF).
Plan ścięcia tylu drzew pod surowiec do budowy budzi ogromne kontrowersje. Aktywiści ekologiczni zajęli w tej kwestii krytyczne stanowisko.
– Świadomy wybór wycięcia tysiąca dwustuletnich drzew w celu odtworzenia iglicy katedry i jej ram może wydawać się jedynie ślepotą na rzeczywistość lub, co gorsza, niemożnością wyciągnięcia wniosków z obecnej sytuacji – tak wycinkę drzew skomentowała Sandra Plantier, profesor nadzwyczajna geografii w Państwowym Wyższym Instytucie Nauczania i Edukacji (INSPE).