Polepsza pamięć, hamuje starzenie się mózgu, poprawia nastrój, łagodzi objawy PMS. Aktywność fizyczna naprawdę robi dobrze naszemu organizmowi, ale ruch może również szkodzić. – Moda na zdrowy styl życia nierzadko wyłącza zdrowy rozsądek, powodując naginanie własnych możliwości w imię dbania o siebie – mówi Natalia Niezgodą, z którą o zdroworozsądkowym podejściu do aktywności rozmawiamy w podcaście "Spokojna głowa".
Natalia Niezgoda, fizjoterapeutka i studentka poradnictwa dietetycznego, na instagramie, na profilu "W zdrowiej formie", jak podkreśla, normalizuje zdrowy styl życia i tłumaczy, jak działa organizm.
Natalia promuje aktywność, mówi o korzyściach z nią związanych, ale stara się też zwracać uwagę na błędy i skrajności, których wiele z nas nie potrafi uniknąć. Nasza rozmówczyni wskazuje, że z aktywnością fizyczną jest podobnie, jak w przypadku niewłaściwie przyjmowanego leku, "może przysporzyć problemów, jeśli jest źle wykonywana" lub niedostosowana do naszych możliwości i stanu zdrowia.
Natalia Niezgoda w w podcaście naTemat podpowiada też, co zrobić kiedy ruch jest dla nas uciążliwy. Mówi, co zrobić, żeby trening był przyjemnością, a nie obowiązkiem.
"Grunt, to zrozumieć po co nam jest aktywność fizyczna, znaleźć odpowiednią dla nas formę, której nie będziemy traktować jak katorgi i nie dawać sobie wmówić, że aktywność fizyczna to tylko ciężka harówa, po której czujesz się jak wypluty, a ominięcie treningu jest powodem do obwiniania się" – wyjaśnia.
Nasza rozmówczyni podkreśla, że z aktywnością fizyczną jest podobnie, jak z dietą: warto wybrać taką, którą jesteśmy w stanie utrzymać przez całe życie: "Ruch ma wiele form, nie tylko formę siłowni, biegu, aerobiku".
Więcej o motywacji, umiejętności odpuszczania, o fit wyzwaniach, wypaleniu i o tym, czy dobry trening wyznacza to, że czujemy po nim całe nasze ciało, w podcaście "Spokojna głowa".