
Reklama.
Czy muszę się spisać?
Spis powszechny jest przeprowadzany głównie po to, aby dowiedzieć się "ilu nas jest", "kim jesteśmy" i "jak żyjemy".Spis powszechny jest obowiązkowy. Obowiązkiem spisu objęte są osoby stale lub czasowo przebywające w Polsce, również cudzoziemcy. Osoby przebywające na emigracji również muszą się spisać.
Za niespisanie się grozi grzywna do 5 tys. zł, jednak każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie przez sąd. Niektórzy obywatele obawiają się o swoje dane. Dane są jednak chronione i jeszcze nigdy nie wypłynęły.
Kiedy i jak można się spisać?
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku.Spisać należy się metodą online. Formą obowiązkową jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lunb przy pomocy rachmistrza spisowego.
Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, to można to zrobić w następujących miejscach:
urzędy statystyczne
urzędy wojewódzkie
urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne
1 kwietnia jest również zaplanowana konferencja on-line, na której specjaliści GUS przedstawią najważniejsze kwestie związane ze Spisem Powszechnym. Spotkanie będzie transmitowane na żywo, a wiecej na ten temat można dowiedzieć się na stronie GUS.
dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, płeć)
adres zamieszkania, z kim mieszkamy i kto jest właścicielem mieszkania
relacje rodzinne i stan cywilny
stan zdrowia
wyznanie
narodowość i języki oraz czy mieszkamy za granicą
poziom wykształcenia, pracę i zatrudnienie
Pełna lista pytań dostępna jest na stronie GUS.