20 lat małżeństw jednopłciowych! Te dane rozwścieczą konserwatystów
Alicja Cembrowska
03 kwietnia 2021, 11:29·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 kwietnia 2021, 11:29
20 lat temu, jako pierwszy kraj na świecie, Holandia zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe. Według danych z początku 2021 roku tysiące par skorzystało z możliwości sformalizowania – ślub wzięło ponad 20 tys. par homoseksualnych. Holenderska agencja statystyczna poinformowała, że najtrwalsze ze wszystkich małżeństw to te między mężczyznami.
Reklama.
Małżeństwa jednopłciowe w Holandii od 2001 roku
– Pierwsze prawa dla jednopłciowych par pojawiły się w Niderlandach jeszcze w latach 80., ale to Dania zebrała pakiet tych praw, nazwała je instytucją "związku partnerskiego" i wprowadziła do swojego systemu prawnego w październiku 1989 r. Za Danią w latach 90. poszło kilka następnych krajów – m.in. Szwecja, Norwegia, Islandia oraz Francja – czytamy we wpisie magazynu "Replika".
Jednak to Holandia 1 kwietnia 2001 roku zdecydowała się na milowy krok w kwestii pełnej równości dla par homoseksualnych. – Będąc pierwszym krajem, który otworzył małżeństwo dla par tej samej płci w 2001 roku, stworzyliśmy historię – powiedziała Astrid Oosenbrug, szefowa COC Nederland, założonej w 1946 roku holenderskiej organizacji ludzi LGBT (najstarszej tego typu organizacji na świecie).
Odważna wówczas decyzja z początku wywoływała sceptyczne reakcje również w Holandii. – W 2001 r. było wiele komentarzy mówiących, że Niderlandy stają się prawnym dziwolągiem – "wyspą" z bardzo "oryginalną" instytucją równości małżeńskiej bez względu na płeć – dziś widać, że równość małżeńska staje się standardem w cywilizowanych krajach, a jej brak – jak w Polsce – świadectwem homofobii i wstecznictwa – komentuje "Replika".
Najbardziej stabilne małżeństwa mężczyzn
Po 20 latach od zmian prawnych holenderska agencja statystyczna CBS opublikowała dane na temat małżeństw homoseksualnych.
W pierwszym roku z możliwości zawarcia jednopłciowych małżeństw skorzystało prawie 1300 mężczyzn i 1100 kobiet. Obecnie takich małżeństw jest ponad 20 tysięcy. Każdego roku około 400 par decyduje się na rozwód – dwukrotnie częściej kobiety.
W ciągu 10 lat średnio 25 proc. homoseksualnych kobiet i 14 proc. homoseksualnych mężczyzn podejmuje decyzję o rozstaniu. W przypadku heteroseksualnych małżeństw ten odsetek wynosi 16 proc. Dane pokazują zatem, że małżeństwa mężczyzn są najtrwalsze.
Warto dodać, że pary jednopłciowe w Holandii mają wybór. Mogą zdecydować się na związek partnerski lub ślub. Ta pierwsza opcja nadal jest popularniejsza. Od 2015 roku liczba homoseksualnych, jak i heteroseksualnych par, które decydują się na taki związek zamiast małżeństwa, stale rośnie.