66-letni polityk Solidarnej Polski kilka dni temu ogłosił, że z powodu pandemii covid-19 przełożono mu operację onkologiczną. Poseł nie zabiegał o to, by przyspieszyć usunięcie złośliwego mięsaka GIST, ale i tak musi mierzyć się z przykrymi komentarzami internautów, którzy... życzą mu śmierci. "Zdychaj ty pisowski psie" — tak brzmiał jeden z komentarzy, o których Tadeusz Cymański wspomniał w wywiadzie dla WP.
Tadeusz Cymański ujawnił, że walczy z chorobą nowotworową.
Operacja usunięcia mięsaka GIST, którego wykryto u polityka, została przesunięta z powodu pandemii.
Poseł wyznał, że kiedy ogłosił, że jest chory, wiele osób życzyło mu śmierci.
Czym są mięsaki GIST? Jak się je leczy i jakie są ich objawy?
Złośliwy nowotwór może czasem być mniej bolesny niż... złośliwe komentarze internetowych trolli, które nie okazują litości nawet z powodu śmiertelnie niebezpiecznej choroby.
— Dostawałem na maila życzenia śmierci, widziałem radość u ludzi, którzy cieszyli się z mojego nowotworu. To wstrząsające doświadczenie, nie wiem, skąd się to bierze, ta niepohamowana eskalacja chamstwa — wyznał Tadeusz Cymański w rozmowie z Wirtualną Polską.
Jaką chorobę wykryto u Tadeusza Cymańskiego?
U polityka niedawno zdiagnozowano tzw. mięsaka GIST. Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z covid-19 odwołano operację onkologiczną, której miał być poddany.
Cymański wcale nie ma o to żalu, bo jego zdaniem "pandemia jest jak wojna". Spokojnie czeka na swoją kolej i ma nadzieję na to, że uda się go zoperować jeszcze w kwietniu. Nie zamierza jednak wykorzystywać swojej pozycji do tego, by przyspieszyć zabieg.
— Musiałbym zabrać komuś miejsce w kolejce. Tak to dzisiaj wygląda. A co to za radość żyć, kiedy inny człowiek przez ciebie umiera? — pyta polityk.
Choć po ujawnieniu choroby mógł liczyć na ogromne wsparcie ze strony rodziny i bliskich, to komentarze, z jakimi się spotkał w internecie, były dla niego sporym zaskoczeniem.
"Zdychaj ty PiS-owski psie". Fala hejtu na Tadeusza Cymańskiego
Cymańskiego skrytykował m.in. dziennikarz Jakub Wątły z "Superstacji", ale w sieci pojawiło się więcej negatywnych wpisów, wśród których nie brakowało życzeń śmierci.
— Nie wiem, czy to można cytować, ale przeczytałem taki komentarz: "Zdychaj ty PiS-owski psie". Zastanawiam się, dlaczego "PiS-owski", skoro tyle lat w Solidarnej Polsce? Szukając optymistycznych akcentów, zauważyłem jednak, że "psie", a nie "kundlu". Czasem nie jest jednak do śmiechu — przyznaje polityk.
Choroba Tadeusza Cymańskiego. Czym jest mięsak GIST — jak się leczy ten nowotwór?
Mięsaki GIST (z ang. gastrointestinal stromal tumors) to nazwa, którą określa się nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego rozwijające się najczęściej w żołądku.
Mimo że są rzadkie, to i tak wśród mięsaków uznaje się je za najczęstsze nowotwory. Zwykle występują w postaci guzów, które mogą pojawić się w obrębie całego układu pokarmowego. Zwykle atakują żołądek lub jelito cienkie, rzadziej przełyk lub jelito grube.
Choć nawet co trzeci człowiek na świecie może mieć mięsaki GIST, to nie u każdego rozwija się choroba nowotworowa. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, ale wśród chorych mogą być także osoby młode. Do najczęstszych objawów zalicza się takie symptomy jak:
ból brzucha i okolic żołądka
krwawienie z przewodu pokarmowego
niedrożność jelit
szybko pojawiające się uczucie sytości
nudności / wymioty
utrata masy ciała
Tego typu nowotwór może także rozwijać się bezobjawowo, a wykrycie patologicznych zmian ułatwiają takie badania profilaktyczne jak:
USG jamy brzusznej (raz na rok u osób powyżej 60 lat)
tomografia jamy brzusznej z kontrastem doustnym lub dożylnym
rezonans magnetyczny MRI
badanie endoskopowe
badania histopatologiczne / biopsja
badanie krwi
Leczenie ogranicza się zwykle do chirurgicznego usunięcia mięsaka GIST. W każdym przypadku pojawienia się powyższych objawów należy zgłosić się po konsultację lekarską do doświadczonego specjalisty.
Szacuje się, że u około połowy pacjentów ze zdiagnozowanym GIST mogą występować dodatkowo przerzuty m.in. do wątroby, jamy brzusznej, rzadziej do węzłów chłonnych, kości lub mózgu.