Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w "Porannej rozmowie" w RMF FM opowiedział, jak będzie wyglądała matura w 2021 roku. Przygotowaliśmy krótkie Q&A dla maturzystów na podstawie porannego wywiadu.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Kiedy maturzyści wrócą do szkół?
Najprawdopodobniej w maju.
– Jeśli tendencja spadkowa zakażeń się utrwali to od poniedziałku 19 kwietnia kolejne rocznik powrócą do szkół. Najpierw do przedszkoli, potem klas 1-3, następnie kolejnych klas szkoły podstawowej, a w maju do szkół ponadpodstawowych, aby wszyscy byli w systemie stacjonarnym –zapowiedział minister Czarnek na antenie RMF.
Czy matura 2021 zostanie przesunięta?
–Nie ma najmniejszych powodów, aby cokolwiek przesuwać– twierdzi minister.
Kiedy rozpoczyna się matura 2021?
– Od 4 maja ruszamy– potwierdził Przemysław Czarnek
Czy matura 2021 będzie łatwiejsza?
– W tym roku obniżyliśmy wymagania jako jedni pierwsi w Europie, żeby maturzyście wiedzieli na czym stoją – zauważa Czarnek.
Przypominamy: Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało o zmniejszeniu wymagań egzaminacyjnych w 2021 roku. Dotyczą one:
języka polskiego i języka obcego nowożytnego - matura zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne.
matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,
geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.
Czy za rok egzaminy maturalne też będą łatwiejsze?
– Przewidujemy również pewne ograniczenia za rok, w tym tygodniu będzie decyzja w tym zakresie, na podstawie uzgodnień z ekspertami. Wiemy, że uczniowie klas VII i przedmaturalnych też są w ciężkim położeniu. O nich też myślimy, jak dopasować wymagania za rok – odpowiada minister.
Czy wszyscy uczniowie powrócą do szkół w systemie hybrydowym?
Minister Czarnek tłumaczy: – To jest nasza propozycja alternatywna, aby wszyscy na raz ewentualnie–być może za tydzień lub dwa–wrócili do szkół. W systemie hybrydowym do szkół wróciłoby 50% uczniów. To nie jest przesądzone, to tylko jeden ze scenariuszy, który leży na stole, aby jak najszybciej dzieci wszystkich roczników mogły wrócić do nauki stacjonarnej, bo jest to koniecznie.