W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie szczepień. Zakłada ono, że jeżeli istnieje ryzyko zmarnowania szczepionki przeciw COVID-19, to niewykorzystaną dawkę będzie mogła otrzymać każda osoba powyżej 18. roku życia.
Dokument opublikowano dokładnie we wtorek 20 kwietnia w godzinach wieczornych. Jak czytamy w Dzienniku Ustaw, "w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w ust. 1, które ukończyły 18 lat".
Wprowadzenie tego typu rozporządzenia zapowiadał pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Szef KPRM podkreślał, że zdecydowanie się na tego typu "rozluźnienie" w Narodowym Programie Szczepień "jest związane z etapem programu szczepień, w którym dzisiaj się znajdujemy, z tym, ile osób już mamy zaszczepionych i w jakim punkcie realizacji programu jesteśmy".
Przypomnijmy, że do tej pory w Polsce wykonano już blisko 9 mln szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymało 6 699 255 osób. Zaszczepionych drugą dawką oraz jednodawkowym preparatem J&J jest natomiast 2 307 284 osób
Michał Dworczyk podczas ostatniej konferencji prasowej ogłosił, że już od 9 maja wszyscy dorośli Polacy będą mogli się zarejestrować na szczepienia bez podziału na poszczególne roczniki.
W naTemat.pl informowaliśmy jednak, że wcześniej czeka nas jeszcze kilka zmian w harmonogramie. Szef KPRM poinformował między innymi, że od 26 kwietnia na szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły rejestrować się po dwa roczniki, a od 7 maja po trzy.
Polscy pacjenci otrzymują obecnie dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19, produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W środę 14 kwietnia trafiła też do Polski pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson.