Pod szyldem "Banku Zielonych Zmian", jak określa siebie
Bank BNP Paribas (partner inicjatywy Agenda 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju), prowadzony jest bardzo rozbudowany program wspierania klientów we wdrażaniu ekologicznych rozwiązań w ich inwestycjach dotyczących mieszkalnictwa, biznesu czy rolnictwa. Oto przegląd zielonych produktów i usług skierowanych do klientów indywidualnych, rolników oraz przedsiębiorców.
Kredyt na zielone zmiany
Ten kredyt to narzędzie finansowania zielonych planów remontowych w prywatnych domach. Kredyt można przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła (np. na pompę ciepła), modernizację i ocieplenie domu (m.in. wymianę okien, instalację ogrzewania czy docieplenie ścian) oraz inwestycje w nowoczesne technologie (np. termiczne kolektory słoneczne). Poza aspektem ekologicznym atutami kredytu są stałe raty i zerowa prowizja.
Kredyt ratalny na finansowanie zielonych źródeł energii
W ramach tego kredytu klient indywidualny może dokonać zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych oraz innych źródeł energii odnawialnej m.in. podgrzewaczy wody, pomp ciepła, rekuperatorów oraz przydomowych elektrowni wiatrowych. Kwota ratalnego kredytu wynosi do 80 000 zł, a okres kredytowania nawet 12 lat. Nie bez znaczenia jest też szybka decyzja kredytowa (średnio nie przekracza ona 15 minut).
Kredyt hipoteczny z niską marżą – Zielona hipoteka
W ramach tej oferty Klient otrzyma niższe oprocentowanie na sfinansowanie zakupu lub budowy energooszczędnych nieruchomości. Mogą z niego skorzystać osoby, które posiadają lub będą posiadać certyfikat ekologiczny (np. BREEAM) albo świadectwo charakterystyki energetycznej, potwierdzające niskie zapotrzebowanie na energię (wartość wskaźnika EP nie jest wyższa niż 50 kWh/(m2*rok)). Spłata kredytu jest możliwa w ratach równych lub malejących.
Kredyt Agro Lider
Jest to kredyt w złotówkach do 1 000 000 zł, udzielany przy minimum formalności, na okres nawet do 15 lat. Odbiorcami są osoby prowadzące gospodarstwo rolne przez minimum 12 miesięcy. Biorący ten kredyt nie muszą przedstawiać prognoz finansowych. Pieniądze mogą przeznaczyć np. na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej albo na inny dowolny cel, ponieważ bank nie wymaga od "Agro Liderów" rozliczania środków.
Kredyt Agro Progres
Elastyczny kredyt inwestycyjny dla osób prowadzących działalność wytwórczą w rolnictwie. Do zalet tego produktu należą wysokie kwoty kredytowania, niski wkład własny oraz minimum formalności. Nie ma ograniczeń co do zakresu i skali planowanej inwestycji. Agro Progres może być przeznaczony na unowocześnienie gospodarstwa, w tym zakup instalacji fotowoltaicznych lub biogazowni rolniczych.
Finansowanie instalacji fotowoltaicznych w rolnictwie
Fotowoltaika to technologią przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną. Ten pakiet usług finansowych stanowi odpowiedź na potrzeby gospodarstw rolnych, które chcą nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale także oddziaływać pozytywnie na środowisko. W ofercie znajdują się kredyt obrotowy, pożyczka hipoteczna, kredyty z wykorzystaniem dotacji, kredyt inwestycyjny oraz konto otwarte na agrobiznes.
Kredyt inwestycyjny z premią remontową BGK
Zielony produkt dla wspólnot mieszkaniowych, które planują inwestycje termomodernizacyjne. Kredyt przewiduje dofinansowanie nawet 90 proc. kosztów związanych z wykonaniem audytu energetycznego i/lub projektu budowlanego. Dodatkową korzyścią jest możliwość łączenia funduszu BGK ze wsparciem projektów unijnych EBI w ramach programów Unii Europejskiej: LIFE oraz Horizon 2020. Najczęściej nasi klienci finansują tym kredytem termomodernizację budynku w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.
Leasing na fotowoltaikę
Sposób na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej za pomocą leasingu operacyjnego bądź pożyczki leasingowej (zwykłej lub europejskiej, czyli uwzględniającej dotacje europejskie). Obejmuje cały projekt wraz z montażem. Z oferty mogą skorzystać np. właściciele przedsiębiorstw (instalacje fotowoltaiczną można odliczyć od podatku). Okres leasingu lub pożyczki wynosi od 36 do 84 miesięcy.
Kredyt z gwarancją BiznesMax
Bezpłatna forma zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Poza dostępem do finansowania oznacza również możliwość otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu. Gwarancja udzielana jest do wysokości 80 proc. kwoty kredytu nie więcej niż równowartość 2,5 mln EUR. Odbiorcami oferty są m.in. mali i średni przedsiębiorcy realizujący proekologiczne inwestycje.
Kredyt Unia+
Oferta skierowana do beneficjentów środków unijnych, w tym przedsiębiorców, którzy realizują projekty z dotacjami w ramach programów operacyjnych Unii Europejskiej. Kredyt pozwala uzyskać środki na wcześniejsze sfinansowanie przedsięwzięcia, zanim zostanie ono finalnie rozliczone przez UE. Korzyści to indywidualne podejście do każdego beneficjenta oraz niższe niż w standardowym komercyjnym kredycie oprocentowanie.
Kredyt inwestycyjny Zielona Energia
Propozycja dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Za pomocą tego kredytu można sfinansować budowę elektrowni wiatrowych, elektrowni wodnych, fotowoltaicznych oraz instalacji do wytwarzania energii elektrycznej i/lub energii cieplnej z biomasy lub z biogazu. Okres kredytowania wynosi nawet do 15 lat, a warunki spłaty ustalane każdorazowo indywidualnie dla projektu
Kredyt Technologiczny
Instrument wsparcia dla firm z sektora MŚP planujących wdrożenie inwestycji technologicznych. Kredyt na innowacje technologiczne może stanowić do 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Dzięki współpracy Banku BNP Paribas z Bankiem Gospodarstwa Krajowego możliwe jest też dofinansowanie w formie Premii Technologicznej, która posłuży w całości spłacie kapitału kredytu technologicznego.