PE poparł w głosowaniu wydawanie certyfikatów szczepionkowych w Unii Europejskiej. Zaświadczenia potwierdzające prawo do swobodnego przemieszczania się podczas pandemii COVID-19 miałyby obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy. Jakie informacje będą zawierały tzw. paszporty covidowe i kiedy dokładnie zostaną wprowadzone?
Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub – alternatywnie – że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji. Nowe certyfikaty nie będą jednak służyć ani jako dokument podróży, ani nie staną się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się – zapewniali w czwartek europosłowie.
Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest to wstęp do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE. Dodajmy, że europosłowie chcą zmiany nazwy na "unijny certyfikat COVID-19" zamiast proponowanego przez Komisję Europejską "cyfrowego zielonego certyfikatu".
Zdaniem Parlamentu posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Posłowie podkreślają również, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny "zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy".
Według europarlamentu państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatem dopuszczonym do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA) – obecnie są to preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen.
Jeśli chodzi o decyzję, czy akceptowane będą również świadectwa szczepień wydane dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), to będzie należała już ona do państw członkowskich.
Od kiedy będzie obowiązywał paszport covidowy?
W naTemat.pl informowaliśmy, że komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zapowiadał wprowadzenie nowych certyfikatów jeszcze przed latem 2021 roku. W rozmowie z "Le Figaro" zdradził, że paszporty covidowe mogą być dostępne zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej 15 czerwca tego roku.
Informacje te zgadzałyby się z najnowszymi zapewnieniami Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które poinformowały w czwartek, że chcą osiągnąć porozumienie w sprawie certyfikatów szczepionkowych przed letnim sezonem turystycznym.