W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym mieli do wybory trzy tematy wypracowań:
Temat 1: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Temat 2: Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem
i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
Temat 3. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. (Utwór: Beata Obertyńska "Strych")
Stanisław Wokulski i Izabela Łęcka ponownie pojawili się na maturze z języka polskiego. Pierwszy raz "Lalka" była tematem maturalnego wypracowania w 2015 roku. Wówczas maturzyści musieli napisać rozprawkę na temat: „Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie?”. Kolejny raz utwór Prusa pojawił się trzy lata później, przy okazji rozprawki o… tęsknocie! Temat zadania brzmiał: „Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?”.
Fraza “ambicja lalka” od rana zaczęła szybko zyskiwać na popularności. Najczęściej była wpisywana w województwie podlaskim. Inne podobne zapytania to “motyw ambicji”, “ambicja w lekturach”, “ambicja”.
Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. 8 czerwca 2020 ok. godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne". Dokładny temat ubiegłorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym brzmiał: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela".
Dzień przed egzaminem Centralna Komisja Egzaminacyjna zamieściła zabawny tweet, dotyczący wzrostu popularności zapytania “matura 2021 przecieki”. Czyżby, i w tym roku, doszło do przecieków?
Matura 2021 w cieniu pandemii
Około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników przystąpiło 4 maja do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Maturzyści pierwszego dnia sprawdza swoją wiedzę i umiejętności po ponad 200 dniach nauki zdalnej z powodu pandemii koronawirusa.